Strona główna Aktualności
Uczelnie

Tomasz Organek i Marek Żydowicz nowymi ambasadorami UMK

20.02.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Muzyk Tomasz Organek i producent filmowy Marek Żydowicz dołączyli do grona ambasadorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podczas corocznego święta uczelni. Tytuły honorowych profesorów odebrali prof. Jan Pręgowski i dr hab. Andrzej Jamiołkowski.

Obchody odbywają się zawsze 19 lutego - w rocznicę urodzin patrona uczelni Mikołaja Kopernika (1473-1543).

 

"Cieszy rosnąca obecność naszych pracowników w światowym obiegu naukowym m.in. poprzez publikowanie wyników badań w najlepszych czasopismach i wydawnictwach. Wprowadzamy system, który będzie promował i premiował takie publikacje. (…) W 2016 roku znaleźliśmy się na wysokich miejscach w wielu prestiżowych rankingach. (…) W budowie silnego uniwersytetu badawczego pomoże nam z pewnością przekształcenie Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii w jednostkę podstawową – pierwszą na UMK, która nie jest wydziałem, a skupiającą się wyłącznie na prowadzeniu badań" - podkreślił w swoim przemówieniu rektor toruńskiej uczelni prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

 

Niedzielne świętowanie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. Uroczystości kontynuowane były w auli UMK. Tam wręczono dyplomy 59 nowym doktorom habilitowanym i 111 doktorom.

 

Tytuły honorowe przyznano dwóm naukowcom. Nadawane są one profesorom o wybitnym dorobku naukowym, którzy w ostatnim roku akademickim odeszli na emeryturę. Fizyk Jamiołkowski był dwukrotnie rektorem toruńskiej uczelni. Ambasadorami zostają absolwenci UMK, którzy odznaczają się sukcesami w nauce, kulturze, polityce, sztuce bądź działalności gospodarczej, promujący uniwersytet w codziennej działalności.

 

"Ten tytuł bardzo dużo dla mnie znaczy. Wzruszyłem się odbierając wyróżnienie od rektora. Przypomniał mi się bardzo piękny czas studencki, który w tym mieście spędziłem. Wróciłem całym sobą do tego okresu i uświadomiłem sobie, że minęło już szesnaście lat odkąd na tych samych deskach odbierałem swój dyplom magisterski" - wspomniał jeden z nowych ambasadorów uczelni Organek.

 

Oprócz niego i Żydowicza - twórcy międzynarodowego festiwalu filmowego Camerimage - tytuł ten otrzymali w tym roku także: były prezydent Bydgoszczy Konstanty Domborowicz, koszykarz i prawnik Hubert Radke, chemik Stanisław Szczepaniak oraz twórca grupy artystycznej Instytut B61 Jan Świerkowski.

 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, miasta i rządu w terenie. Wręczono również wyróżnienia i odznaczenia państwowe oraz uniwersyteckie dla wyróżniających się przedstawicieli środowiska akademickiego. Złoty Krzyż Zasługi odebrał dr hab. Włodzimierz Karaszewski.

 

Uniwersytet Mikołaja Kopernika został powołany dekretem Rady Ministrów z 24 sierpnia 1945 r., zatwierdzonym przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej 11 września 1945 r. Pierwsze wykłady 24 listopada 1945 r. przeprowadzili filozof prof. Tadeusz Czeżowski i filolog klasyczny prof. Stefan Srebrny, a 5 stycznia 1946 r. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

twi/ agz/

Tagi: umk
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->