Strona główna Aktualności
Uczelnie

Tomasz Organek i Marek Żydowicz nowymi ambasadorami UMK

20.02.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Muzyk Tomasz Organek i producent filmowy Marek Żydowicz dołączyli do grona ambasadorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podczas corocznego święta uczelni. Tytuły honorowych profesorów odebrali prof. Jan Pręgowski i dr hab. Andrzej Jamiołkowski.

Obchody odbywają się zawsze 19 lutego - w rocznicę urodzin patrona uczelni Mikołaja Kopernika (1473-1543).

 

"Cieszy rosnąca obecność naszych pracowników w światowym obiegu naukowym m.in. poprzez publikowanie wyników badań w najlepszych czasopismach i wydawnictwach. Wprowadzamy system, który będzie promował i premiował takie publikacje. (…) W 2016 roku znaleźliśmy się na wysokich miejscach w wielu prestiżowych rankingach. (…) W budowie silnego uniwersytetu badawczego pomoże nam z pewnością przekształcenie Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii w jednostkę podstawową – pierwszą na UMK, która nie jest wydziałem, a skupiającą się wyłącznie na prowadzeniu badań" - podkreślił w swoim przemówieniu rektor toruńskiej uczelni prof. dr hab. Andrzej Tretyn.

 

Niedzielne świętowanie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. Uroczystości kontynuowane były w auli UMK. Tam wręczono dyplomy 59 nowym doktorom habilitowanym i 111 doktorom.

 

Tytuły honorowe przyznano dwóm naukowcom. Nadawane są one profesorom o wybitnym dorobku naukowym, którzy w ostatnim roku akademickim odeszli na emeryturę. Fizyk Jamiołkowski był dwukrotnie rektorem toruńskiej uczelni. Ambasadorami zostają absolwenci UMK, którzy odznaczają się sukcesami w nauce, kulturze, polityce, sztuce bądź działalności gospodarczej, promujący uniwersytet w codziennej działalności.

 

"Ten tytuł bardzo dużo dla mnie znaczy. Wzruszyłem się odbierając wyróżnienie od rektora. Przypomniał mi się bardzo piękny czas studencki, który w tym mieście spędziłem. Wróciłem całym sobą do tego okresu i uświadomiłem sobie, że minęło już szesnaście lat odkąd na tych samych deskach odbierałem swój dyplom magisterski" - wspomniał jeden z nowych ambasadorów uczelni Organek.

 

Oprócz niego i Żydowicza - twórcy międzynarodowego festiwalu filmowego Camerimage - tytuł ten otrzymali w tym roku także: były prezydent Bydgoszczy Konstanty Domborowicz, koszykarz i prawnik Hubert Radke, chemik Stanisław Szczepaniak oraz twórca grupy artystycznej Instytut B61 Jan Świerkowski.

 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, miasta i rządu w terenie. Wręczono również wyróżnienia i odznaczenia państwowe oraz uniwersyteckie dla wyróżniających się przedstawicieli środowiska akademickiego. Złoty Krzyż Zasługi odebrał dr hab. Włodzimierz Karaszewski.

 

Uniwersytet Mikołaja Kopernika został powołany dekretem Rady Ministrów z 24 sierpnia 1945 r., zatwierdzonym przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej 11 września 1945 r. Pierwsze wykłady 24 listopada 1945 r. przeprowadzili filozof prof. Tadeusz Czeżowski i filolog klasyczny prof. Stefan Srebrny, a 5 stycznia 1946 r. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

twi/ agz/

Tagi: umk
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi