Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
22.02.2017 aktualizacja 22.02.2017

System rozpoznawania twarzy pomoże chronić lemury przed wyginięciem

Komputerowy system rozpoznawania twarzy pomoże naukowcom monitorować populacje lemurów na Madagaskarze. Badacze mają nadzieję, że nowa metoda umożliwi lepszą ochronę tych zagrożonych wyginięciem zwierząt i ułatwi badania nad nimi.

Zespół amerykańskich naukowców zmodyfikował istniejący biometryczny system identyfikacji ludzkich twarzy i stworzył LemurFaceID, pierwszy program rozpoznający poszczególne lemury na podstawie ich wyglądu.

"Lemury mają unikalne cechy pyszczka, które zostają zidentyfikowane przez program – tłumaczy ekspert od biometryki prof. Anil Jain z Uniwersytetu Stanowego Michigan, jeden z autorów badania. - Po zoptymalizowaniu LemurFaceID może wspomagać długookresowe badania nad zagrożonymi gatunkami, zapewniając szybką, tanią i niezawodną metodę rozpoznawania zwierząt”.

Program przetestowano na zdjęciach lemurów czerwonobrzuchych (Eulemur rubriventer), wykonanych w Parku Narodowym Ranomafana na Madagaskarze. Okazało się, że system rozpoznaje konkretne osobniki z prawie 99-procentową dokładnością.

Jak czytamy w serwisie naukowym EurekAlert, głównym celem biologów jest stworzenie bazy danych dla długookresowych badań nad lemurami. Pozwolą one odpowiedzieć na najistotniejsze pytania: jak długo żyją zwierzęta na wolności, jak często się rozmnażają, jaka jest śmiertelność na różnych etapach życia i jak zmienia się liczebność populacji.

"Możliwość stałego monitorowania i badania poszczególnych osobników w dłuższych okresach to jedno z wyzwań, z jakimi się mierzymy w naszej pracy" – mówi współautorka badania, antropolożka z George Washington University Rachel Jacobs.

Podobnie jak jej koledzy nie była zadowolona z przyjętych dotychczas metod identyfikacji lemurów. Polegały one na łapaniu zwierząt i zakładaniu im elektronicznej obroży. Było to bardzo inwazyjne, wymagało też dużego nakładu czasu i środków finansowych (weterynarz, środki usypiające). LemurFaceID oferuje bardziej humanitarny, szybki, tani i wysoce skuteczny sposób namierzania zwierząt, podkreśla badaczka.

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała w 2012 roku lemury za najbardziej zagrożoną wyginięciem grupę ssaków na świecie. Naukowcy mają nadzieję, że stworzony przez nich program komputerowy pomoże je ocalić, nie tylko przez badania naukowe, ale również poprzez umożliwienie identyfikacji osobników, które padają ofiarą kłusowników czy nielegalnego handlu zwierzętami.

Zdaniem Jaina, program będzie też można w przyszłości wykorzystać do monitorowania innych zagrożonych gatunków – takich, które mają zróżnicowane umaszczenie i owłosienie pyska, jak pandy czerwone, niedźwiedzie, leniwce czy szopy pracze.

Wyniki badania ukazały się w piśmie naukowym ”BMC Zoology”. (PAP)

dwo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024