Strona główna Aktualności
Świat

Niedobór witaminy D związany z częstymi bólami głowy

23.02.2017 Świat

Fot. Fotolia

Zbyt niski poziom witaminy D we krwi ma związek z częstszym występowaniem bólów głowy u mężczyzn – informują naukowcy fińscy na łamach pisma „Scientific Reports”.

Zdaniem autorów pracy wyniki te dostarczają kolejnych dowodów na to, że przewlekłe niedobory witaminy D w organizmie zwiększają ryzyko różnych schorzeń, w tym dolegliwości pochodzenia neuronaczyniowego, do których zalicza się bóle głowy.

 

Zespół badaczy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio przeanalizował dane na temat stężenia witaminy D (25-hydroksywitaminy D) w surowicy krwi oraz występowania bólów głowy u około 2600 mężczyzn w wieku 42-60 lat. Byli oni uczestnikami badania pt. Kuopio Ischaemic Heart Disease Risk Factor Study. U 68 proc. z nich stwierdzono zbyt niski poziom witaminy D – tj. mniej niż 50 nanomoli na litr krwi (poniżej 20 mikrogramów na mililitr krwi).

 

Niecały 10 proc. badanych cierpiał na częste bóle głowy, występujące codziennie lub co najmniej raz w tygodniu. Naukowcy wyliczyli, że panowie, którym często doskwierał ból głowy, mieli niższy poziom witaminy D we krwi – średnio 38,3 nmol/litr w porównaniu z mężczyznami, u których ból głowy występował rzadko – średnio 43,9 nmol/l.

 

Gdy mężczyzn podzielono na cztery grupy ze względu na stężenie witaminy D w surowicy krwi - okazało się, że panowie o najniższym jej poziomie mieli ponad dwukrotnie większe (o 113 proc.) ryzyko częstego występowania bólów głowy, niż uczestnicy badania mający najwyższy poziom tego związku we krwi.

 

Bóle głowy częściej zgłaszali też mężczyźni badani poza miesiącami letnimi, kiedy poziom witaminy D w organizmie jest niższy. Ma to związek z tym, że najwięcej witaminy D produkuje nasza skóra pod wpływem promieniowania UV (a dokładnie UVB), czyli latem, gdy nasłonecznienie jest największe.

 

Dzięki badaniom prowadzonym w ostatniej dekadzie wiemy coraz więcej na temat roli witaminy D w regulowaniu pracy różnych tkanek i narządów człowieka. Okazało się, że ma ona znaczenie nie tylko dla zdrowia układu kostno-stawowego, ale też m.in. układu odporności czy sercowo-naczyniowego. Testy krwi potwierdziły jednocześnie, że większość mieszkańców państw oddalonych od równika - w tym Polski, cierpi na niedobory tej witamiy przez większą część roku. Wiąże się to z tym, że produkcja witaminy D w skórze jest u nich wystarczająca jedynie w miesiącach najcieplejszych, o największym nasłonecznieniu.

 

Dlatego opracowano zalecenia na temat uzupełniania zasobów witaminy D poprzez jej suplementację. Na razie brak jednak przekonujących danych naukowych na temat korzyści czy możliwych działań niepożądanych związanych z długoterminowym zażywaniem wyższych dawek witaminy D, wskazują autorzy najnowszej pracy.

 

Dlatego na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii prowadzone jest pięcioletnie badanie o akronimie FIND (Finnish Vitamin D Trial), które ma wyjaśnić czy zażywanie dużych dziennych dawek witaminy D może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka różnych schorzeń przewlekłych. Uczestnicy tego studium zażywają codziennie od 40 do 80 mikrogramów (od ok. 1500 j.m. do 3000 j.m.) tej witaminy. (PAP)

 

jjj/ zan/

Tagi: ból , witamina d
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi