Strona główna Aktualności
Świat

Skłonność do depresji i lęków widoczne już w mózgach noworodków

25.02.2017 Świat

Fot. Fotolia

Obraz połączeń nerwowych w mózgu dziecka tuż po narodzinach może pomóc przewidywać jego przyszłe skłonności do lęków i depresji - sugeruje badanie zamieszczone w internetowym wydaniu pisma „Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry”.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis (USA), którzy przeanalizowali skany mózgu wykonane przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) u 65 noworodków donoszonych (urodzonych w 36. tygodniu ciąży lub później) oraz 57 dzieci, które przyszły na świat znacznie przed terminem, tj. przed 30. tygodniem ciąży. U wcześniaków z badaniem czekano do terminu, w którym miały planowo się urodzić. Jak przypominają naukowcy, wcześniaki są w ciągu życia bardziej narażone na rozwój chorób psychicznych, w tym depresji i lęków.

 

Gdy maluchy ukończyły dwa lata, wśród 44 z nich - 27 wcześniaków i 17 urodzonych o czasie - zebrano dane na temat różnych zachowań i problemów z emocjami oraz nastrojem, takich jak nadmierna nieśmiałość i zahamowania, wycofanie, ogólna lękliwość, strach przed oddzieleniem od rodzica, nadmierna skłonność do smutku czy objawy depresji.

 

W swojej analizie badacze skoncentrowali się na połączeniach tzw. jądra migdałowatego z innymi obszarami mózgu. Jądro (ciało) migdałowate jest strukturą odpowiedzialną za przetwarzanie emocji, zwłaszcza emocji negatywnych, jak strach i gniew. Osoby z uszkodzeniem tej struktury nie potrafią prawidłowo odczytywać mimiki twarzy innych osób czy tonu głosu wyrażających emocje negatywne, same też mają problem z ich uzewnętrznianiem.

 

Z wcześniejszych badań wynika, że zmiany w połączeniach ciała migdałowatego w stanie spoczynkowym z innymi regionami mózgu mają związek z zaburzeniami emocjonalnymi i psychicznymi u ludzi.

 

Najnowsza praca wykazała, że różne wzorce połączeń ciała migdłowatego z innymi strukturami mózgu u noworodków miały związek z występowaniem uogólnionego lęku (połączenia z tylnym zakrętem kory obręczy), objawów depresyjnych (połączenia z przednią częścią wyspy) czy rożnych zahamowań (połączenia ze środkową korą przedczołową), gdy dzieci ukończyły dwa lata. Pozostaje to w zgodzie z obserwacjami, które wcześniej poczyniono wśród osób dorosłych, zaznaczają badacze.

 

Jak tłumaczy współautorka pracy prof. Cynthia Rogers, wyniki jej zespołu sugerują, że specyficzne połączenia w mózgu występujące już po przyjściu dziecka na świat mogą być odpowiedzialne za wystąpienie różnych problemów psychicznych w przyszłości.

 

Psychiatra zwraca uwagę, że u dzieci urodzonych przedwcześnie nie stwierdzono częstszego niż u dzieci urodzonych o czasie występowania objawów lękowych czy depresyjnych. Za brak wyraźnych różnic może odpowiadać fakt, że część dzieci urodzonych w terminie miała zwiększone ryzyko problemów psychicznych, m.in. ze względu na występowanie depresji bądź stanów lękowych u matki czy życia w biedzie, ocenia prof. Rogers.

 

Jej zespół planuje ponownie zbadać dzieci pod kątem objawów depresji i stanów lękowych, gdy te skończą 9-10 lat. „Chcemy ocenić, czy u dzieci utrzymuje się większość różnic w połączeniach, czy doszło do jakichś zmian w strukturalnych i funkcjonalnych połączeniach w mózgu, i jaki to wszystko ma związek z występowaniem objawów schorzeń psychicznych” - podsumowuje Roger. (PAP)

 

jjj/ zan/

Tagi: depresja , dzieci , lęk
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi