Strona główna Aktualności
Świat

Media społecznościowe synchronizują świat

02.03.2017 Świat

Fot. Fotolia

Okresy dużej aktywności w mediach społecznościowych na różnych kontynentach są ze sobą zsynchronizowane – wynika z analizy przeprowadzonej przez amerykańskich naukowców. Wyniki badania publikują w piśmie „Journal of the Royal Society Interface”.

Okresy wzmożonej aktywności w mediach społecznościowych takich jak Twitter czy Facebook zależą od rytmu dnia mieszkańców danego obszaru geograficznego – tłumaczą naukowcy z Instytutu Systemów Złożonych w Nowej Anglii (ang. New England Complex Systems Institute, NECSI).

 

Porównują oni rytm wzrostu i spadku aktywności na mediach społecznościowych do bicia serca: duża aktywność w godzinach porannych zbiega się z podróżą ludzi do pracy, drugi taki okres ma miejsce w godzinach popołudniowych, kiedy po pracy ludzie spotykają się ze znajomymi bądź wychodzą na zakupy, zaś spadek aktywności ma miejsce, kiedy ludzie wracają wieczorem do swoich domów.

 

Co ciekawe, rytm ten jest stały przez cały rok i zależy przede wszystkim od wymagań narzucanych przez rynek pracy; niewielki wpływ ma na niego np. zmiana długości dnia.

 

Naukowcy z NECSI przez rok obserwowali użytkowników Twittera w 52 obszarach metropolitalnych na całym świecie. Jak donoszą, w każdym z tych miejsc rytm aktywności twitterowej przypominał opisany „rytm bicia serca” - z modyfikacjami zależnymi od czynników takich jak np. wielkość przedmieść. Jak naukowcy podejrzewali jeszcze przed rozpoczęciem badania, miasta położone blisko siebie bądź na tej samej długości geograficznej mają najbardziej podobne wzorce aktywności.

 

Zaskakująca była jednak dla badaczy obserwacja, że aktywność na Twitterze zsynchronizowana jest na całej wschodniej półkuli, od Azji i Australii po Europę i Afrykę: szczyt porannej aktywności w Europie zbiega się ze szczytem popołudniowym w Azji.

 

Jak twierdzą badacze, synchronizacja ta jest wynikiem zarówno powiązań ekonomicznych pomiędzy tymi obszarami, jak i kontaktów społecznych pomiędzy ich mieszkańcami. Według nich jest on przejawem „globalnej wymiany idei i informacji” oraz dowodem na „nowy poziom połączenia naszego coraz bardziej skomplikowanego świata”. (PAP)

 

kflo/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.
Arthur Charles Clarke

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi