Strona główna Aktualności
Świat

Depresja mamy najgorzej wpływa na dzieci w wieku przedszkolnym

03.03.2017 Świat

Fot. Fotolia

Depresja mamy, kiedy dziecko jest w wieku przedszkolnym, ma znacznie bardziej szkodliwy wpływ na jego rozwój psychiczny, niż depresja matczyna podczas ciąży czy po porodzie – wynika z pracy, którą publikuje „Journal of Child Psychology and Psychiatry”.

We wcześniejszych badaniach wykazano, że istnieje istotny związek między depresją matki podczas ciąży i po porodzie a późniejszymi zaburzeniami zachowania u dziecka. W swojej najnowszej pracy naukowcy z Uniwersytetu w Oslo sprawdzali dodatkowo, jaki wpływ na rozwój psychiczny dziecka ma depresja występująca u mamy, gdy maluch jest w wieku przedszkolnym.

 

W tym celu przeprowadzili badanie wśród matek, ojców i dzieci z ponad 11 tys. rodzin; 17 830 spośród badanych dzieci miało rodzeństwo. Od kobiet zbierano informacje na temat występowania objawów depresji w 17. i 30. tygodniu ciąży, a następnie - gdy dziecko miało 6 miesięcy, 1,5 roku, 3 i 5 lat. Objawy depresji u ojców były sprawdzane, gdy partnerka była w 17 tygodniu ciąży.

 

Dane dotyczące zaburzeń zachowania dzieci, zaburzeń uwagi, nadmiernej agresji, impulsywności, a także zaburzeń nastroju (objawy depresji), lęków, skłonności do wycofywania się, nadmiernej nieśmiałości, były gromadzone, gdy maluchy miały 1,5 roku oraz 3 i 5 lat.

 

W ostatecznej analizie badacze uwzględnili tylko dane dotyczące dzieci mających rodzeństwo (i dane rodzeństwa). Chodzi o to, że na braci i siostry wpływają te same czynniki środowiskowe obecne w danej rodzinie, i że mają oni podobne genetyczne ryzyko depresji, które dziedziczy się po mamie.

 

Okazało się, że depresja występująca u matki, kiedy dziecko było w wieku przedszkolnym, miała największy wpływ na występowanie u niego problemów natury psychicznej, emocjonalnej oraz zaburzeń zachowania (ryzyko ponad dwukrotnie wyższe niż u przedszkolaków, których mamy nie miały depresji). Wpływ depresji u matki na zaburzenia nastroju dziecka, jego lęk i wycofanie się narastał wraz z wiekiem malucha.

 

Zdaniem autorów pracy wyniki te nie potwierdzają, aby depresja matki podczas ciąży czy po porodzie były szczególnie szkodliwe dla rozwoju psychicznego dziecka. Natomiast spędzanie czasu z będącą w depresji mamą, gdy dziecko jest w wieku przedszkolnym może najbardziej szkodzić jego psychice, podsumowuje współautorka pracy dr Line C. Gjerde. (PAP)

 

jjj/ zan/

Tagi: depresja , dzieci
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi