Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Małopolskie/ Kopalnie w Bochni i Wieliczce zorganizują międzynarodową konferencję

02.03.2017 Historia i kultura, Imprezy naukowe
Wieliczka, 12.04.2013. Nowa komora "Gwarków".  W Kopalni Soli w Wieliczce zainaugurowano, 12 bm. letni sezon turystyczny. (jb/awol)  PAP/Jacek Bednarczyk

Fot. PAP/ Jacek Bednarczyk 12.04.2013

Kopalnie soli w Bochni i Wieliczce wspólnie zorganizują Międzynarodową Konferencję Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych w 2018 roku. W czwartek dyrektorzy obu kopalń podpisali porozumienie w tej sprawie – poinformowała PAP Anna Włodarska z kopalni soli Wieliczka.

Konferencja będzie jednocześnie okazją do uczczenia pięciu jubileuszy przypadających na 2018 rok.

 

W przyszłym roku minie 40 lat od wpisania wielickiej kopalni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 5 lat od rozszerzenia tego wpisu o kopalnię w Bochni oraz Zamek Żupny w Wieliczce. W roku 2018 upływa również 650 lat od spisania Statutu Żup Krakowskich (1368), dokumentu precyzującego zasady funkcjonowania solnego przedsiębiorstwa (z niewielkimi modyfikacjami obowiązywał aż do roku 1649). Będzie to także 500. rocznica powstania "Krótkiego a dokładnego opisu zarządzania i stosunków w żupach wielicko-bocheńskich w 1518 roku", który figuruje na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata".

 

W 2018 roku przypada także 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wieliccy górnicy odzyskanie niepodległości świętowali już 3 listopada 1918 roku. W czasach zaborów kopalnia soli w Wieliczce stanowiła ostoję polskości, a zwiedzanie jej zaliczano do patriotycznych powinności.

 

Porozumienie o współpracy przy organizacji konferencji podpisali prezes wielickiej kopalni Zbigniew Zarębski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich "Wieliczka" Jan Godłowski i prezes kopalni w Bochni Zbigniew Rojek.

 

Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych to przedsięwzięcie cykliczne, organizowane dotąd przez Muzeum Żup Krakowskich z udziałem głównie krajowych muzealników. W 2018 r. na konferencję zaproszeni zostaną m.in. przedstawiciele historycznych obiektów górniczych, a także instytucji oraz uczelni związanych z dziejami górnictwa na całym świecie. Uczestnicy konferencji w Wieliczce oraz Bochni będą nie tylko dyskutować i wymieniać się doświadczeniami, ale także zwiedzać i poznawać górnicze tradycje Małopolski.

 

Wielicka kopalnia razem z kopalnią soli w Bochni, warzelniami i składami soli tworzyła powstałe pod koniec XIII wieku przedsiębiorstwo królewskie Żupy Krakowskie. Przedsiębiorstwo działało przez blisko 500 lat, aż do pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. Żupa krakowska była największym w dawnej Rzeczypospolitej zakładem przemysłowym i jednym z największych w Europie.

 

Zorganizowany ruch turystyczny w wielickiej kopalni odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W 2013 r. na tę listę została także wpisana kopalnia soli w Bochni razem z Zamkiem Żupnym w Wieliczce. W ten sposób na liście jako "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni" znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

hp/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi