Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
02.03.2017 aktualizacja 02.03.2017

Małopolskie/ Kopalnie w Bochni i Wieliczce zorganizują międzynarodową konferencję

Kopalnie soli w Bochni i Wieliczce wspólnie zorganizują Międzynarodową Konferencję Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych w 2018 roku. W czwartek dyrektorzy obu kopalń podpisali porozumienie w tej sprawie – poinformowała PAP Anna Włodarska z kopalni soli Wieliczka.

Konferencja będzie jednocześnie okazją do uczczenia pięciu jubileuszy przypadających na 2018 rok.

W przyszłym roku minie 40 lat od wpisania wielickiej kopalni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz 5 lat od rozszerzenia tego wpisu o kopalnię w Bochni oraz Zamek Żupny w Wieliczce. W roku 2018 upływa również 650 lat od spisania Statutu Żup Krakowskich (1368), dokumentu precyzującego zasady funkcjonowania solnego przedsiębiorstwa (z niewielkimi modyfikacjami obowiązywał aż do roku 1649). Będzie to także 500. rocznica powstania "Krótkiego a dokładnego opisu zarządzania i stosunków w żupach wielicko-bocheńskich w 1518 roku", który figuruje na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO "Pamięć Świata".

W 2018 roku przypada także 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wieliccy górnicy odzyskanie niepodległości świętowali już 3 listopada 1918 roku. W czasach zaborów kopalnia soli w Wieliczce stanowiła ostoję polskości, a zwiedzanie jej zaliczano do patriotycznych powinności.

Porozumienie o współpracy przy organizacji konferencji podpisali prezes wielickiej kopalni Zbigniew Zarębski, dyrektor Muzeum Żup Krakowskich "Wieliczka" Jan Godłowski i prezes kopalni w Bochni Zbigniew Rojek.

Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych to przedsięwzięcie cykliczne, organizowane dotąd przez Muzeum Żup Krakowskich z udziałem głównie krajowych muzealników. W 2018 r. na konferencję zaproszeni zostaną m.in. przedstawiciele historycznych obiektów górniczych, a także instytucji oraz uczelni związanych z dziejami górnictwa na całym świecie. Uczestnicy konferencji w Wieliczce oraz Bochni będą nie tylko dyskutować i wymieniać się doświadczeniami, ale także zwiedzać i poznawać górnicze tradycje Małopolski.

Wielicka kopalnia razem z kopalnią soli w Bochni, warzelniami i składami soli tworzyła powstałe pod koniec XIII wieku przedsiębiorstwo królewskie Żupy Krakowskie. Przedsiębiorstwo działało przez blisko 500 lat, aż do pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. Żupa krakowska była największym w dawnej Rzeczypospolitej zakładem przemysłowym i jednym z największych w Europie.

Zorganizowany ruch turystyczny w wielickiej kopalni odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W 2013 r. na tę listę została także wpisana kopalnia soli w Bochni razem z Zamkiem Żupnym w Wieliczce. W ten sposób na liście jako "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni" znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce.

PAP - Nauka w Polsce

hp/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024