Strona główna Aktualności
Świat

Lasy na świecie zagrożone z powodu suszy

05.03.2017 Świat

Fot. Fotolia

W skali całego globu można zaobserwować, że lasy giną z powodu suszy. W najbliższej przyszłości susze mają być częstsze i groźniejsze – zauważają naukowcy na łamach pisma „Ecology Letters”.

W skali całego globu obszary leśne zagrożone są z powodu coraz częstszych i groźniejszych epizodów suszy – dowodzą naukowcy z University of Stirling (Wielka Brytania). Swoje obserwacje wiążą ze zjawiskiem globalnego ocieplenia.

 

„Możemy zaobserwować, że umieranie drzew z powodu suszy jest w podobny sposób widoczne w różnych środowiskach na całym świecie” - opisuje dr Sarah Greenwood.

 

Naukowcy badali odporność różnych gatunków drzew na suszę. Najogólniej rzecz ujmując bardziej odporne są drzewa gęstszym drewnie i mniejszych liściach.

 

Greenwood dodaje, że w miarę jak temperatura planety będzie się podnosić, masowe ginięcie drzew dotyczyć będzie coraz większych połaci lasów. Lasy magazynują dużą ilość węgla atmosferycznego, a zatem zwiększone ginięcie drzew będzie jeszcze przyspieszało proces globalnego ocieplenia. (PAP)

 

krx/ zan/

Tagi: lasy , ocieplenie
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi