Strona główna Aktualności
Świat

Odkryto najstarsze skamieniałości

03.03.2017 Świat

Fot. Fotolia

Najstarsze dowody istnienia organizmów żywych, pochodzące sprzed 3.77 mld lat ślady aktywności bakterii, odkryto w prowincji Quebec w Kanadzie – donoszą naukowcy na łamach najnowszego wydania „Nature”.

Mikroskopijne tuneliki ukształtowane przez bakterie znaleziono na terenie prowincji Quebec w Kanadzie w hematycie znajdującym się w warstwach kwarcu. Są to ślady mikroorganizmów sprzed 3,77 mld lat. Stanowią więc najstarsze bezpośrednie świadectwo dotyczące jednych z najwcześniejszych form życia na Ziemi.

 

Formacja skalna Nuvvuagittuq w Quebecu zawiera najstarsze znane skały osadowe na Ziemi, które kiedyś prawdopodobnie stanowiły część bogatych w żelazo kominów hydrotermalnych w dnie morskim. Takie kominy mogły być dogodnym środowiskiem życia dla pierwszych organizmów ziemskich sprzed 3,77-4,3 mld lat.

 

"Nasze odkrycie przemawia za teorią, że życie zrodziło się z gorących kominów hydrotermalnych w dnie morskim. Nastąpiło to niedługo po uformowaniu się planety" - opisuje Matthew Dodd z University College London (W. Brytania). Badania prowadzone były przez międzynarodowy zespół naukowców.

 

Dotychczas najstarsze były mikroskamieniałości z Zachodniej Australii, które datowano na 3,46 mld lat. Część naukowców uważa jednak, że być może nie reprezentują one biologicznych śladów.

 

"Te odkrycia dowodzą, że życie na Ziemi rozwijało się w czasie, gdy na powierzchni Marsa i Ziemi znajdowała woda w stanie płynnym. Prowokuje to do fascynujących pytań o życie pozaziemskie. Spodziewamy się więc znaleźć dowody dawnego życia na Marsie sprzed czterech mld lat. Jeśli tak się nie stanie, Ziemia okaże się wyjątkiem" - podsumowuje Dodd.(PAP)

 

krx/ zan/

Tagi: bakterie
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi