Strona główna Aktualności
Świat

Odkryto najstarsze skamieniałości

03.03.2017 Świat

Fot. Fotolia

Najstarsze dowody istnienia organizmów żywych, pochodzące sprzed 3.77 mld lat ślady aktywności bakterii, odkryto w prowincji Quebec w Kanadzie – donoszą naukowcy na łamach najnowszego wydania „Nature”.

Mikroskopijne tuneliki ukształtowane przez bakterie znaleziono na terenie prowincji Quebec w Kanadzie w hematycie znajdującym się w warstwach kwarcu. Są to ślady mikroorganizmów sprzed 3,77 mld lat. Stanowią więc najstarsze bezpośrednie świadectwo dotyczące jednych z najwcześniejszych form życia na Ziemi.

 

Formacja skalna Nuvvuagittuq w Quebecu zawiera najstarsze znane skały osadowe na Ziemi, które kiedyś prawdopodobnie stanowiły część bogatych w żelazo kominów hydrotermalnych w dnie morskim. Takie kominy mogły być dogodnym środowiskiem życia dla pierwszych organizmów ziemskich sprzed 3,77-4,3 mld lat.

 

"Nasze odkrycie przemawia za teorią, że życie zrodziło się z gorących kominów hydrotermalnych w dnie morskim. Nastąpiło to niedługo po uformowaniu się planety" - opisuje Matthew Dodd z University College London (W. Brytania). Badania prowadzone były przez międzynarodowy zespół naukowców.

 

Dotychczas najstarsze były mikroskamieniałości z Zachodniej Australii, które datowano na 3,46 mld lat. Część naukowców uważa jednak, że być może nie reprezentują one biologicznych śladów.

 

"Te odkrycia dowodzą, że życie na Ziemi rozwijało się w czasie, gdy na powierzchni Marsa i Ziemi znajdowała woda w stanie płynnym. Prowokuje to do fascynujących pytań o życie pozaziemskie. Spodziewamy się więc znaleźć dowody dawnego życia na Marsie sprzed czterech mld lat. Jeśli tak się nie stanie, Ziemia okaże się wyjątkiem" - podsumowuje Dodd.(PAP)

 

krx/ zan/

Tagi: bakterie
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Odrobina filozofii skłania umysł człowieka ku ateizmowi. Ale prawdziwa głębia filozofii zwraca umysł ku religii.
Francis Bacon

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->