Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Sejm/ Kluby za uchwałą ws. uczczenia pamięci Mariana Raciborskiego

09.03.2017 Historia i kultura

Fot. Fotolia

Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się w środę za uchwałą ws. uczczenia pamięci "ojca polskiej paleobotaniki" prof. Mariana Raciborskiego. W 100. rocznicę śmierci uczonego Sejm wyraża w niej "uznanie dla jego dorobku naukowego i patriotycznej postawy".

"Prof. Marian Raciborski był wybitnym naukowcem, botanikiem, badaczem flory, współtwórcą polskiej paleobotaniki i ruchu ochrony przyrody w Polsce. Jego dorobek naukowy stawia go w rzędzie najbardziej wszechstronnych uczonych polskich. Jego prace dotyczą m.in. systematyki glonów, grzybów, roślin naczyniowych, geografii roślin i paleobotaniki. Prof. Raciborski był jednym z pionierów ochrony przyrody w Polsce" - mówił poseł-sprawozdawca Robert Kołakowski (PiS).

 

Projekt poparły wszystkie kluby poselskie. Andrzej Kryj z PiS podkreślił, że prof. Raciborski jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich uczonych przełomu XIX i XX w. "Przeprowadzone przez niego pionierskie prace nad florą jurajską okolic Krakowa zaowocowały odkryciem i opracowaniem 70 gatunków roślin jurajskich i przyniosły mu międzynarodowe uznanie" - powiedział zapowiadając poparcie uchwały.

 

Elżbieta Gapińska (PO) zaznaczyła, że prof. Raciborski to pionier ochrony przyrody w Polsce, "Polak i Europejczyk, który studiował nauki przyrodnicze i medycynę najpierw na UJ, a potem m.in. w Bonn i Monachium". "Był przede wszystkim jednym z pionierów, którym na sercu leżała ochrona przyrody w Polsce (...) Nich postać prof. Raciborskiego, który dbał o przyrodę będzie wzorem do naśladowania" - zaakcentowała.

 

Poparcie dla projektu w imieniu Nowoczesnej wyraził także Grzegorz Furgo, który zwrócił uwagę na fakt, że prof. Raciborski od najmłodszych lat interesował się światem przyrody. A jego praca na indonezyjskiej wyspie Jawie zaowocowała odkryciem nowych gatunków paprotników i pasożytniczych grzybów, którym nadawał polskie nazwy zaczerpnięte z utworów romantyków jak "Balladyna" czy "Kordian". "Nie tylko badał przyrodę, ale walczył o jej ochronę" - mówił dodając, że jego pasja "dziwnie dziś kontrastuje z działaniami ministra Szyszki, gdy przez Polskę przechodzi fala wycinki".

 

W projekcie uchwały przypomniano, że 17 marca br. przypada 100. rocznica śmierci Mariana Raciborskiego "wybitnego polskiego uczonego, ojca polskiej paleobotaniki, pioniera ruchu ochrony przyrody w Polsce".

 

Marian Raciborski urodził się w 1863 r. w Brzóstowej niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Od najmłodszych lat interesował się tematyką przyrodniczą. To sprawiło, że podjął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, które następnie kontynuował m.in. w Bonn, Monachium i Tybindze. Po ich zakończeniu został adiunktem w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

"W latach 1896-1900 Marian Raciborski przeprowadził pionierskie badania wyspy Jawy. Badania te przyniosły mu międzynarodowe uznanie i rozgłos. Dzięki swoim wybitnym osiągnięciom został najpierw kierownikiem katedry Akademii Rolniczej w Dublanach, a później kolejno profesorem botaniki Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dyrektorem Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Mocno zaangażował się wówczas w działalność na rzecz ochrony przyrody w Polsce, w tym w ochronę wyodrębnionego przez siebie jako samodzielny gatunek modrzewia polskiego. Jego naukowy dorobek obejmuje około 300 publikacji" - głosi projekt.

 

Podkreślono w nim, że prof. Raciborski był nie tylko wybitnym uczonym, ale i wielkim patriotą. "Wychowany w rodzinie powstańca styczniowego, w roku 1914 poparł całym sercem działalność Józefa Piłsudskiego i czyn legionowy. Wolnej Ojczyzny nie doczekał. Zmarł 17 marca 1917 roku w Zakopanem. W l00. rocznicę śmierci profesora Mariana Raciborskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wspomina jego postać i czci pamięć o nim oraz wyraża uznanie dla jego dorobku naukowego i patriotycznej postawy" - zaznaczono w projektowanej uchwale. (PAP)

 

akn/ agz/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi