Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Dzięki nowym technologiom naukowcy ożywią wieś sprzed 100 lat

10.03.2017 Archeologia, Technologie, Historia i kultura

Bardzo charakterystyczne w Zabroście Wielkim są założenia bramne. Fot. J. Janowski

Powstanie wirtualna rekonstrukcja wsi Zabrost Wielki (Gross Sobrost) z 1917 r., położonej w woj. warmińsko-mazurskim. To pierwszy projekt w Polsce, w którym zostanie wykorzystane tak szerokie spektrum laserowych technologii dokumentacyjnych - przekonują inicjatorzy akcji.

"Zintegrujemy różnego rodzaju metody skanowania laserowego: naziemne i mobilne, lotnicze, ale też fotogrametrię lotniczą oraz modelowanie budynków na podstawie zachowanych zdjęć sprzed stu lat" - zapowiada w rozmowie z PAP Janusz Janowski z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Celem naukowców jest odtworzenie pruskiej wsi Gross Sobrost, która została odbudowana tuż po zniszczeniach związanych z I wojną światową w 1916-1917 r. na podstawie projektu pruskiego architekta Carla Kujatha.

 

"Projekt silnie współgrał z rodzącą się niemiecką myślą polityczną, a jednocześnie był przejawem nowoczesnej funkcjonalności i estetyki" - opowiada Janowski.

 

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Jan Salm z Politechniki Łódzkiej, odbudowa wsi i miast wschodniopruskich po zniszczeniach wojennych była bardzo szeroka - dotyczyła dworów, zagród i zajazdów. Jednak przypadek Zabrostu był wyjątkowy. "Nie znam drugiego przykładu realizacji całościowego założenia wedle jednego projektu" - wyjaśnia prof. Salm. W jego ocenie to właśnie jednolity charakter architektoniczny odbudowy jest wyjątkowy w skali całych Prus Wschodnich. Nie jest jednak jasne, jak architektowi udało się przeforsować swoją koncepcję.

 

"Wymyślił (Kujath - przyp. PAP) konglomerat różnych form niemieckiej architektury ludowej, ale na pewno nie wschodniopruskiej" - wyjaśnia prof. Salm. Wśród rozwiązań zwracają uwagę m.in. bardzo charakterystyczne bramy wjazdowe. Tego typu konstrukcji w tym rejonie do tamtej pory nie było - stwierdził prof. Salm.

 

Po II wojnie światowej Gross Sobrost znalazł się w granicach Polski. Jego nazwę przemianowano na Zabrost Wielki. W 1954 roku wieś zasiedlili Ukraińcy w ramach akcji „Wisła”.

 

Jednym z najważniejszych elementów rozpoczynającego się przedsięwzięcia będzie wykorzystanie skanerów mobilnych, zwanych też kinematycznymi, do zadokumentowania dzisiejszych zabudowań wsi.

 

"Do tej pory na terenie Polski podobny sprzęt nie był wykorzystywany do celów naukowych" - dodaje kierowniczka Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Marta Bura. Skanery te udostępniła naukowcom firma Leica Geosystems - na stałe znajdują się w Monachium i Szwajcarii. W przeciwieństwie do tradycyjnych skanerów 3D, które należy zamontować na statywie, skanery kinematyczne można używać w ruchu - zamontować na samochodzie lub nosić w formie plecaka.

 

Naukowcy nie mogą pozwolić sobie na wykorzystanie podobnego sprzętu na co dzień, gdyż jest on bardzo kosztowny - skanery kinematyczne kosztują kilka milionów zł. Tym razem producent sprzętu użyczył aparaturę. Podobne urządzenia mobilne z pokładu łodzi skanowały Wenecję.

 

"Jest to zdecydowanie szybsza metoda, gdyż nie wymaga uciążliwego przenoszenia sprzętu i jego ponownego rozstawiania" - dodaje Bura. Ekspertka dodaje, że sprzęty te pozwalają na wykonanie bardzo dokładnych pomiarów w postaci cyfrowych chmur punktów - pomiary można zatem wykorzystać w celach naukowych, bo są wiarygodne. Tam, gdzie nie dotrą promienie lasera naziemnego (np. w przypadku dachów) naukowcy użyją wyników skanowania lotniczego (ALS).

 

W tak stworzonej cyfrowej chmurze punktów naukowcy osadzą nie istniejące już budynki, jak również "dobudują" brakujące elementy przekształconych już budowli. W ten sposób powstanie wirtualna rekonstrukcja pruskiego Gross Sobrost sprzed 100 lat.

 

Skanowanie z zastosowanie nowoczesnych skanerów odbędzie się w najbliższy piątek i sobotę. Pierwsze efekty w postaci wirtualnej rekonstrukcji wsi zostaną przedstawione w czerwcu na corocznej konferencji Centre for Digital Heritage w Holandii - zapowiadają badacze. Jednocześnie naukowcy planują udostępnienie wirtualnej rekonstrukcji wsi na stronie internetowej Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW.

 

"Na rekonstrukcji, przypominającej formą street view z map Google, znajdą się konstrukcje, które już nie istnieją i fragmenty zniszczonych dziś dobudówek" - zapewnia Janowski. Dodaje, że możliwe będzie na podstawie pozyskanych danych stworzenie innych produktów np. na potrzeby popularyzacji lub analiz naukowych.

 

W latach 2000-2001 stowarzyszenie Borussia uznało Zabrost Wielki za najpiękniejszą wieś na Mazurach. Mimo tego od kilkudziesięciu lat trwa degradacja dawnej zabudowy. Dlatego jednym z ważniejszych celów rozpoczynającego projektu jest organizacja - przy współpracy z władzami lokalnymi - cyklu pokazów i wystaw skierowanych do lokalnej społeczności.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

 

Jeden z zachowanych domów sprzed stu lat. Fot. M. Bura

Zabrost Wielki. Fot. Janericloebe/ Wikipedia

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi