Strona główna Aktualności
Zdrowie

Bombezyna nie musi powodować raka

19.03.2017 Zdrowie

Fot. Fotolia

Bombezyna to niezbędny człowiekowi polipeptyd, który jednak stymuluje rozwój komórek raka prostaty, piersi i żołądka. Naukowcy chcą to niekorzystne działanie zahamować. Polscy naukowcy poszukują biosensora - metalicznej powierzchni, która zdezaktywuje bombezynę.

Bombezyna stymuluje wydzielanie hormonów przysadkowych i reguluje wydzielanie wewnętrzne. Polipeptyd ten jest neuroprzekaźnikiem - to niezbędny w naszym organizmie związek, który na poziomie komórkowym przekazuje informacje przez błonę lipidową. Niestety stymuluje również rozwój komórek nowotworowych.

 

Żeby przestał być aktywny, należy znaleźć biologicznie podobny związek, który zadziała jak hamulec. Można też opracować biosensor - którym będzie powierzchnia metalu, i w ten sposób unieszkodliwić bombezynę. To, jak owa naturalna substancja reaguje z różnymi powierzchniami metalicznymi, sprawdzają obecnie badaczki z Wydziału Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej.

 

Nad biosensorami pracuje zespół pod kierunkiem prof. dr hab. Edyty Proniewicz. Prace finansowane są z grantu Narodowego Centrum Nauki.

 

"Metoda spektroskopii Ramana jest szeroko stosowana w jakościowej i ilościowej analizie ciał stałych, cieczy i gazów. W spektroskopie bombezyna ma bardzo niski sygnał cząsteczek. Dodatkowo, cząsteczka w płynach ustrojowych człowieka ma bardzo niskie stężenie, nawet 1 do 100 tys. Ta technika pozwala nam pod wpływem tego, co się dzieje na powierzchni metalu, wzmocnić sygnał pochodzący od molekuły i zobaczyć, jak ona się zaabsorbowała na danej powierzchni metalicznej" - mówi jedna z prowadzących badania, doktorantka Agnieszka Tąta z Katedry Chemii i Korozji Metali.

 

Specjalistki szukają substancji, która zahamuje działanie bombezyny. Na razie jednak muszą się do tych poszukiwań dobrze przygotować. Dlatego analizują metale, tlenki metali, koloidy - żeby sprawdzić, jak cząsteczka bombezyny reaguje z powierzchniami metalicznymi. Dotychczasowe badania pozwalają sądzić, że oddziaływanie pomiędzy peptydem a metalem jest takim samym oddziaływaniem, jak pomiędzy peptydem a odpowiednim receptorem.

 

"Dla zwiększenia dokładności badań bierzemy pod uwagę nie tylko samą bombezynę, ale i jej fragmenty, które powstają w wyniku odłączenia się pewnych aminokwasów od głównego polipeptydu. Sprawdzamy, który aminokwas najsilniej oddziałuje z powierzchnią, i jak się zmienia pod wpływem skracania łańcucha. Zbadałyśmy bardzo wiele powierzchni, dużo z tych badań zostało już opublikowanych. Znamy zależności, które dają nadzieję na znalezienie odpowiedniej substancji hamującej działanie bombezyny" - mówi rozmówczyni PAP.

 

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

 

kol/ zan/

Tagi: rak , bombezyna
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi