Strona główna Aktualności

Krakowscy archeolodzy w Polsce i za granicą

16.03.2017 Popularyzacja nauki

Fot. mat. prasowe MAK

Bogato zdobione naczynia ceramiczne sprzed 5 tys. lat, zbiór XVII-wiecznych monet, a nawet pieczęć z głową sfinksa można obejrzeć do końca marca na nowej wystawie czasowej „Badania i odkrycia Muzeum Archeologicznego w Krakowie 2016” w krakowskim Muzeum Archeologicznym.

Ozdoby i części strojów zmarłych (I-III w.) z cmentarzyska w Morawiankach w woj. świętokrzyskim czy zbiór XVII-wiecznych monet i ich fałszerstw z Jaskini Ciemnej w Ojcowie to niektóre ze znalezisk prezentowanych na wystawie. Można tam tez zobaczyć bogato zdobione naczynia kultury badeńskiej (3100-2900 lat p.n.e.) ze Smardzowic i w Krakowie Mogile (woj. małopolskie).

 

"Ideą wystawy było pokazanie innych niż zazwyczaj aktywności muzeum. Muzealnicy-archeologowie stereotypowo widziani są wśród sterty starych, zakurzonych pudeł z zabytkami, ale to niejedyna praca. Zza biurka często wyruszamy w teren, gdzie uczestniczymy w badaniach wykopaliskowych, podczas których oprócz nowych informacji o przeszłości pozyskujemy w mniejszej lub większej ilości zabytki lub eksponaty" - poinformowała PAP kuratorka wystawy Małgorzata Wawer z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

 

Naukowcy z krakowskiego Muzeum Archeologicznego wybrali najciekawsze zabytki, które pozyskali głównie w trakcie najnowszych prac wykopaliskowych. Na wystawie znajduje się również gliniana pieczęć w kształcie skarabeusza z głową sfinksa (XVI-XI w. p.n.e.), wchodząca w skład zbioru ofiarowanych zabytków z terenu Egiptu i Libanu.

 

Tylko w 2016 r. krakowscy muzealnicy uczestniczyli w wykopaliskach we Francji, Egipcie i Polsce. Jak podkreślają organizatorzy ekspozycji, były to prace zarówno w dawnych wsiach, na cmentarzyskach, czy w miejscach. gdzie dawniej prowadzono działalność wytwórczą.

 

"Badania oraz pozyskane materiały zabytkowe, dzięki skrupulatnym analizom, dostarczyły nowych informacji na temat życia, zwyczajów, wytwórczości oraz sfery duchowej ludzi z poszczególnych miejsc w rejonie Małopolski, Świętokrzyskiego, Burgundii-Franche-Comté, rejonu egipskiej Aleksandrii z okresu od 180 tys lat przed Chr. po czasy nowożytne" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez muzealników.

 

Oprócz zabytków na wystawę składają się postery i ramki cyfrowe ilustrujące aktywność krakowskich badaczy przeszłości na terenie Polski, Francji czy Egiptu.

 

Pracownicy krakowskiego muzeum co roku uczestniczą w przedsięwzięciach archeologicznych we współpracy z różnymi instytucjami: Uniwersytetem Jagiellońskim, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego, Europejskim Centrum Archeologicznym – Bibracte czy wojewódzkimi konserwatorami zabytków w Krakowie i w Kielcach.

 

Ekspozycję można obejrzeć w krakowskim Muzeum Archeologicznym do końca marca br.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ zan/

Tagi: wystawa
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi