Strona główna Aktualności

Krakowscy archeolodzy w Polsce i za granicą

16.03.2017 Popularyzacja nauki

Fot. mat. prasowe MAK

Bogato zdobione naczynia ceramiczne sprzed 5 tys. lat, zbiór XVII-wiecznych monet, a nawet pieczęć z głową sfinksa można obejrzeć do końca marca na nowej wystawie czasowej „Badania i odkrycia Muzeum Archeologicznego w Krakowie 2016” w krakowskim Muzeum Archeologicznym.

Ozdoby i części strojów zmarłych (I-III w.) z cmentarzyska w Morawiankach w woj. świętokrzyskim czy zbiór XVII-wiecznych monet i ich fałszerstw z Jaskini Ciemnej w Ojcowie to niektóre ze znalezisk prezentowanych na wystawie. Można tam tez zobaczyć bogato zdobione naczynia kultury badeńskiej (3100-2900 lat p.n.e.) ze Smardzowic i w Krakowie Mogile (woj. małopolskie).

 

"Ideą wystawy było pokazanie innych niż zazwyczaj aktywności muzeum. Muzealnicy-archeologowie stereotypowo widziani są wśród sterty starych, zakurzonych pudeł z zabytkami, ale to niejedyna praca. Zza biurka często wyruszamy w teren, gdzie uczestniczymy w badaniach wykopaliskowych, podczas których oprócz nowych informacji o przeszłości pozyskujemy w mniejszej lub większej ilości zabytki lub eksponaty" - poinformowała PAP kuratorka wystawy Małgorzata Wawer z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

 

Naukowcy z krakowskiego Muzeum Archeologicznego wybrali najciekawsze zabytki, które pozyskali głównie w trakcie najnowszych prac wykopaliskowych. Na wystawie znajduje się również gliniana pieczęć w kształcie skarabeusza z głową sfinksa (XVI-XI w. p.n.e.), wchodząca w skład zbioru ofiarowanych zabytków z terenu Egiptu i Libanu.

 

Tylko w 2016 r. krakowscy muzealnicy uczestniczyli w wykopaliskach we Francji, Egipcie i Polsce. Jak podkreślają organizatorzy ekspozycji, były to prace zarówno w dawnych wsiach, na cmentarzyskach, czy w miejscach. gdzie dawniej prowadzono działalność wytwórczą.

 

"Badania oraz pozyskane materiały zabytkowe, dzięki skrupulatnym analizom, dostarczyły nowych informacji na temat życia, zwyczajów, wytwórczości oraz sfery duchowej ludzi z poszczególnych miejsc w rejonie Małopolski, Świętokrzyskiego, Burgundii-Franche-Comté, rejonu egipskiej Aleksandrii z okresu od 180 tys lat przed Chr. po czasy nowożytne" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez muzealników.

 

Oprócz zabytków na wystawę składają się postery i ramki cyfrowe ilustrujące aktywność krakowskich badaczy przeszłości na terenie Polski, Francji czy Egiptu.

 

Pracownicy krakowskiego muzeum co roku uczestniczą w przedsięwzięciach archeologicznych we współpracy z różnymi instytucjami: Uniwersytetem Jagiellońskim, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego im. Kazimierza Michałowskiego, Europejskim Centrum Archeologicznym – Bibracte czy wojewódzkimi konserwatorami zabytków w Krakowie i w Kielcach.

 

Ekspozycję można obejrzeć w krakowskim Muzeum Archeologicznym do końca marca br.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ zan/

Tagi: wystawa
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi