Strona główna Aktualności
Uczelnie

Gowin: reformy będą przedyskutowane ze środowiskiem akademickim

16.03.2017 Uczelnie

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Rafał Guz 20.02.2017

Reformy szkolnictwa wyższego będą ewolucyjne, stopniowe, ale przede wszystkim przedyskutowane ze środowiskiem akademickim - zapewnił w czwartek po spotkaniu z rektorami łódzkich uczelni państwowych wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Szef resortu nauki podczas czwartkowej wizyty w Łodzi o planowanych przez ministerstwo ustawowych zmianach w szkolnictwie wyższym rozmawiał z rektorami Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego oraz łódzkich szkół artystycznych: Akademii Muzycznej, Szkoły Filmowej i Akademii Sztuk Pięknych.

 

Po spotkaniu w urzędzie wojewódzkim Gowin powiedział dziennikarzom, że był to "kolejny akord w długotrwałym procesie konsultacji dot. szykowanych zmian w nauce".

 

"Było to bardzo dobre spotkanie. Z jednej strony państwo rektorzy przedstawili mi wiele interesujących inspiracji dotyczących nowych rozwiązań ustawowych, a z drugiej strony myślę, że to, co usłyszeli ode mnie, uspokoiło ich, iż autonomia uczelni nie tylko nie jest zagrożona, ale będzie poszerzona" – przyznał.

 

Wicepremier zaznaczył przy tym, że wiele zagadnień wymaga dalszej refleksji, m.in. w dialogu między ministerstwem a środowiskiem akademickim. "Jestem przekonany, że rozwiązania, do których wspólnie dojdziemy sprawią, że najlepsze czasy dla łódzkich uczelni są jeszcze przed nami" - podkreślił.

 

Rektor PŁ prof. Sławomir Wiak podsumował, że spotkanie z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego wykazało jedność celów środowiska akademickiego w Łodzi oraz resortu nauki. "To nowe rozwiązania i pewne obawy są. Ale tych zmian, zgodnie z przedstawionym przez ministra harmonogramem, nie unikniemy. Powstało bowiem pytanie: albo się reformujemy i wtedy dołączamy do kluczowych uniwersytetów na świecie, albo zostajemy w tym stanie i właściwie jesteśmy przegrani" - powiedział przewodniczący konferencji rektorów łódzkich uczelni.

 

Jarosław Gowin zapewnił, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawa 2.0. nad którą pracuje obecnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nie ograniczy autonomii szkół wyższych. Tłumaczył, że ma ona określać pewne generalne zasady, lecz – jak wyjaśnił - szerszy niż dotychczas zakres spraw zostanie przesunięty na poziom uczelni.

 

"Przykładowo chcemy odejść od ustawowego wskazywania pensum oraz od wymogu posiadania minimum kadrowego i przede wszystkim od narzucania wewnętrznej struktury uczelni. Te sprawy będą przekazane w ręce wspólnoty akademickiej każdej jednostki. Mogę więc zapewnić, że autonomia polskich uczelni będzie zdecydowanie większa" – zadeklarował szef resortu nauki.

 

Zaznaczył, że nie będzie wyznaczonej przez resort odgórnej konsolidacji uczelni, ale - jak zauważył - jest to obecnie proces ogólnoświatowy i Polska tego nie uniknie.

 

Zdaniem wicepremiera w proponowanym w nowej ustawie podziale na typy uczelni – Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka mają szansę zostać zakwalifikowane do grupy uczelni badawczych.

 

"Wśród atutów Łodzi potencjał świata akademickiego jest na jednym z pierwszych, o ile nie na pierwszym miejscu" – podkreślił.

 

Gowin wyraził opinię, że Łódź jest jedynym ośrodkiem akademickim w Polsce, w którym władze uczelni tak dobrze ze sobą współpracują. Jako przykład podał, że zaplanowana w maju w tym mieście konferencja - w ramach cyklu poprzedzającego Narodowy Kongres Nauki - jest współorganizowana przez wszystkie łódzkie uczelnie państwowe. "Życzyłbym sobie, żeby ten duch akademicki w najlepszym tego słowa znaczeniu zstąpił na inne ośrodki w kraju" – powiedział.

 

W czwartek minister odwiedził również Politechnikę Łódzką, gdzie w czasie uroczystej gali wręczył stypendia laureatom konkurs Fundacji Politechniki Łódzkiej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

bap/ agt/

Tagi: mnisw , gowin
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik

Jak opowiadać o nauce Kowalskiemu? Gdzie i kiedy promować wyniki badań naukowych? Jak się przygotować do wykładów popularnonaukowych czy wywiadów telewizyjnych? - odpowiedzi na te pytania naukowcy znajdą w bezpłatnym poradniku pt. "Sztuka promocji nauki" wydanym przez OPI.

Więcej

Myśl na dziś

Naukowcy usiłują przekształcić to co niemożliwe – w możliwe. Politycy często chcą przekształcić to co możliwe – w niemożliwe.
Bertrand Russell

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->