Strona główna Aktualności
Uczelnie

21 marca - Dzień Otwarty na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

20.03.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Wykłady o myśliwych, o historii mikroskopii i wiele innych popularnonaukowych wystąpień na każdym z wydziałów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przeplatane występami uczelnianych zespołów artystycznych i zwiedzaniem uczelni, to plan Dnia Otwartego organizowanego w pierwszy dzień wiosny, we wtorek 21 marca.

W auli Centrum Kongresowego Uniwersytetu Rolniczego zostanie zaprezentowana oferta dydaktyczna uczelni. Goście Dnia Otwartego będą mogli wysłuchać dwóch wykładów popularnonaukowych. O "Świecie mikro i nano" opowie dr hab. Dorota Wojtysiak, a nad kwestią "Czy myśliwi są potrzebni?" zastanowi się dr inż. Marek Wajdzik.

 

Prezentacje przeplatane będą występami uczelnianych zespołów artystycznych - Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Hagard”, Studenckiego Zespołu Góralskiego "Skalni" oraz Chóru UR.

 

Ekspozycję stoisk poszczególnych wydziałów zaplanowano w holu budynku Wydziału Leśnego. Maturzyści będą mogli zwiedzić też pasywną halę sportową oraz akademik. Będzie można zwiedzić wydziały i wziąć udział w warsztatach tematycznych, pokazach i wykładach.

 

Na Wydziale Rolniczo -Ekonomicznym badacze zaprezentują techniki komputerowe w identyfikacji gatunków i odmian roślin, rozszyfrują pojęcie "zdrowa gleba", opowiedzą o kopiowaniu DNA w komórce i w probówce oraz o tym, po co nasionom "drugie śniadanie". Będzie mowa o opłacalności etyki w biznesie, o tym, jak ekonomiści rozumieją ekonomię i czy istnieje ekonomiczny "Jeden Pierścień" gwarantujący dobrobyt. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jaką wodę można uznać za czystą, a w kolorowym laboratorium chemicznym poznają metody miareczkowe. Miłośnicy botaniki mają do wyboru warsztaty pt. "Jaka to roślina uprawna, jaki to chwast?", a pasjonaci nauk ścisłych będą pogłębiać swoje umiejętności o wyznaczanie wielkości fizycznych.

 

Wydział Leśny proponuje Warsztaty Sekcji Geomatyki "Las 3D", "Kolorowy świat gleb" (w Muzeum Gleb) oraz "Dotyk lasu". Zakład Użytkowania Lasu i Drewna zaprezentuje, czym jest tomografia drzew, a Zakład Biometrii i Produkcyjności Lasu oraz Lasy Państwowe nauczą, jak zmierzyć las.

 

Na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt odbędą się pokazy "W świecie witamin - ilościowe oznaczanie witaminy C w warzywach i owocach". Wykładowcy zdradzą, co mówią chromosomy. Pokażą, jakie funkcje spełnia bioinformatyka w naukach o zwierzętach. Goście będą mogli nauczyć się rozpoznawania wieku koni na podstawie wyglądu uzębienia podczas warsztatów pt. "Czy darowanemu koniowi powinno zaglądać się w zęby?". Z kolei podczas warsztatów "Żołądek krowy w probówce" będzie się można dowiedzieć, jak bada się procesy trawienne in vitro.

 

Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa przedstawi czynniki antropogeniczne zagrażające pszczołom, umożliwi zwiedzanie kolekcji roślin ozdobnych w szklarni i kolekcji sezonowych oraz laboratoriów chemicznych, mikroskopowych i genetycznych.

 

Dzień Otwarty UR potrwa od 9.00 do 15.00 na terenie kampusu przy Al. 29 Listopada 46-54 w Krakowie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kol/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi