25.05.2018
PL EN
20.03.2017 aktualizacja 20.03.2017

21 marca - Dzień Otwarty na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

Wykłady o myśliwych, o historii mikroskopii i wiele innych popularnonaukowych wystąpień na każdym z wydziałów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przeplatane występami uczelnianych zespołów artystycznych i zwiedzaniem uczelni, to plan Dnia Otwartego organizowanego w pierwszy dzień wiosny, we wtorek 21 marca.

W auli Centrum Kongresowego Uniwersytetu Rolniczego zostanie zaprezentowana oferta dydaktyczna uczelni. Goście Dnia Otwartego będą mogli wysłuchać dwóch wykładów popularnonaukowych. O "Świecie mikro i nano" opowie dr hab. Dorota Wojtysiak, a nad kwestią "Czy myśliwi są potrzebni?" zastanowi się dr inż. Marek Wajdzik.

Prezentacje przeplatane będą występami uczelnianych zespołów artystycznych - Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Hagard”, Studenckiego Zespołu Góralskiego "Skalni" oraz Chóru UR.

Ekspozycję stoisk poszczególnych wydziałów zaplanowano w holu budynku Wydziału Leśnego. Maturzyści będą mogli zwiedzić też pasywną halę sportową oraz akademik. Będzie można zwiedzić wydziały i wziąć udział w warsztatach tematycznych, pokazach i wykładach.

Na Wydziale Rolniczo -Ekonomicznym badacze zaprezentują techniki komputerowe w identyfikacji gatunków i odmian roślin, rozszyfrują pojęcie "zdrowa gleba", opowiedzą o kopiowaniu DNA w komórce i w probówce oraz o tym, po co nasionom "drugie śniadanie". Będzie mowa o opłacalności etyki w biznesie, o tym, jak ekonomiści rozumieją ekonomię i czy istnieje ekonomiczny "Jeden Pierścień" gwarantujący dobrobyt. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jaką wodę można uznać za czystą, a w kolorowym laboratorium chemicznym poznają metody miareczkowe. Miłośnicy botaniki mają do wyboru warsztaty pt. "Jaka to roślina uprawna, jaki to chwast?", a pasjonaci nauk ścisłych będą pogłębiać swoje umiejętności o wyznaczanie wielkości fizycznych.

Wydział Leśny proponuje Warsztaty Sekcji Geomatyki "Las 3D", "Kolorowy świat gleb" (w Muzeum Gleb) oraz "Dotyk lasu". Zakład Użytkowania Lasu i Drewna zaprezentuje, czym jest tomografia drzew, a Zakład Biometrii i Produkcyjności Lasu oraz Lasy Państwowe nauczą, jak zmierzyć las.

Na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt odbędą się pokazy "W świecie witamin - ilościowe oznaczanie witaminy C w warzywach i owocach". Wykładowcy zdradzą, co mówią chromosomy. Pokażą, jakie funkcje spełnia bioinformatyka w naukach o zwierzętach. Goście będą mogli nauczyć się rozpoznawania wieku koni na podstawie wyglądu uzębienia podczas warsztatów pt. "Czy darowanemu koniowi powinno zaglądać się w zęby?". Z kolei podczas warsztatów "Żołądek krowy w probówce" będzie się można dowiedzieć, jak bada się procesy trawienne in vitro.

Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa przedstawi czynniki antropogeniczne zagrażające pszczołom, umożliwi zwiedzanie kolekcji roślin ozdobnych w szklarni i kolekcji sezonowych oraz laboratoriów chemicznych, mikroskopowych i genetycznych.

Dzień Otwarty UR potrwa od 9.00 do 15.00 na terenie kampusu przy Al. 29 Listopada 46-54 w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018