Strona główna Aktualności
Uczelnie

21 marca - Dzień Otwarty na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie

20.03.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Wykłady o myśliwych, o historii mikroskopii i wiele innych popularnonaukowych wystąpień na każdym z wydziałów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, przeplatane występami uczelnianych zespołów artystycznych i zwiedzaniem uczelni, to plan Dnia Otwartego organizowanego w pierwszy dzień wiosny, we wtorek 21 marca.

W auli Centrum Kongresowego Uniwersytetu Rolniczego zostanie zaprezentowana oferta dydaktyczna uczelni. Goście Dnia Otwartego będą mogli wysłuchać dwóch wykładów popularnonaukowych. O "Świecie mikro i nano" opowie dr hab. Dorota Wojtysiak, a nad kwestią "Czy myśliwi są potrzebni?" zastanowi się dr inż. Marek Wajdzik.

 

Prezentacje przeplatane będą występami uczelnianych zespołów artystycznych - Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Hagard”, Studenckiego Zespołu Góralskiego "Skalni" oraz Chóru UR.

 

Ekspozycję stoisk poszczególnych wydziałów zaplanowano w holu budynku Wydziału Leśnego. Maturzyści będą mogli zwiedzić też pasywną halę sportową oraz akademik. Będzie można zwiedzić wydziały i wziąć udział w warsztatach tematycznych, pokazach i wykładach.

 

Na Wydziale Rolniczo -Ekonomicznym badacze zaprezentują techniki komputerowe w identyfikacji gatunków i odmian roślin, rozszyfrują pojęcie "zdrowa gleba", opowiedzą o kopiowaniu DNA w komórce i w probówce oraz o tym, po co nasionom "drugie śniadanie". Będzie mowa o opłacalności etyki w biznesie, o tym, jak ekonomiści rozumieją ekonomię i czy istnieje ekonomiczny "Jeden Pierścień" gwarantujący dobrobyt. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jaką wodę można uznać za czystą, a w kolorowym laboratorium chemicznym poznają metody miareczkowe. Miłośnicy botaniki mają do wyboru warsztaty pt. "Jaka to roślina uprawna, jaki to chwast?", a pasjonaci nauk ścisłych będą pogłębiać swoje umiejętności o wyznaczanie wielkości fizycznych.

 

Wydział Leśny proponuje Warsztaty Sekcji Geomatyki "Las 3D", "Kolorowy świat gleb" (w Muzeum Gleb) oraz "Dotyk lasu". Zakład Użytkowania Lasu i Drewna zaprezentuje, czym jest tomografia drzew, a Zakład Biometrii i Produkcyjności Lasu oraz Lasy Państwowe nauczą, jak zmierzyć las.

 

Na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt odbędą się pokazy "W świecie witamin - ilościowe oznaczanie witaminy C w warzywach i owocach". Wykładowcy zdradzą, co mówią chromosomy. Pokażą, jakie funkcje spełnia bioinformatyka w naukach o zwierzętach. Goście będą mogli nauczyć się rozpoznawania wieku koni na podstawie wyglądu uzębienia podczas warsztatów pt. "Czy darowanemu koniowi powinno zaglądać się w zęby?". Z kolei podczas warsztatów "Żołądek krowy w probówce" będzie się można dowiedzieć, jak bada się procesy trawienne in vitro.

 

Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa przedstawi czynniki antropogeniczne zagrażające pszczołom, umożliwi zwiedzanie kolekcji roślin ozdobnych w szklarni i kolekcji sezonowych oraz laboratoriów chemicznych, mikroskopowych i genetycznych.

 

Dzień Otwarty UR potrwa od 9.00 do 15.00 na terenie kampusu przy Al. 29 Listopada 46-54 w Krakowie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kol/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi