Strona główna Aktualności
Uczelnie

Reforma szkolnictwa wyższego konsultowana z zagranicznymi ekspertami

21.03.2017 Uczelnie, Narodowy Kongres Nauki, Prawo

Fot. Fotolia

W pierwszej połowie marca w resorcie nauki odbyły się konsultacje reform szkolnictwa wyższego z zagranicznymi specjalistami. Polska skorzystała w ten sposób z możliwości, jaką daje tzw. Instrument Wsparcia Politycznego (PSF) w ramach programu „Horyzont 2020”.

O wizycie ekspertów poinformowano we wtorek na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "Rozpoczęcie konsultacji jest efektem ustaleń pomiędzy premierem Jarosławem Gowinem a komisarzem ds. badań i innowacji Carlosem Moedasem" - czytamy w komunikacie.

 

W ramach tzw. Instrumentu Wsparcia Politycznego grupa niezależnych ekspertów pochodzących z krajów o konkurencyjnych i bardzo dobrze funkcjonujących systemach nauki i szkolnictwa wyższego wspiera przygotowanie reform tych sektorów, zgodnie z zapotrzebowaniem kraju wnioskującego.

 

W komunikacie MNiSW napisano, że Polska - przygotowując się do opracowania nowej ustawy prawo o szkolnictwie wyższym - wyraziła zainteresowanie m.in. kwestią zmian strukturalnych w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego. Chodzi m.in. o dywersyfikację uczelni wyższych, modele ich ewaluacji, konsolidację czy restrukturyzację oraz rozwój kariery zawodowej naukowców.

 

Kolejną sferą zainteresowania są relacje sektora szkolnictwa wyższego z pozostałymi aktorami systemu innowacji, a także umiędzynarodowienie sektora nauki i szkolnictwa wyższego.

 

Między 7 a 10 marca br. przedstawiciele MNiSW, a także środowisk naukowych, akademickich, studenckich i zawodowych spotykali się w Warszawie, omawiając najważniejsze dla planowanego procesu reform zagadnienia.

 

Jak poinformował resort nauki, wśród panelistów znaleźli się m.in. członkowie Obywateli Nauki, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komitetu Polityki Naukowej, Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, przedstawiciele Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność” oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego, a także Parlamentu Studentów RP czy Niezależnego Zrzeszenia Studentów Polskich.

 

Druga wizyta panelu PSF w Polsce odbędzie się między 5 a 8 czerwca br. "Efekty rozmów i rekomendacje zostaną wykorzystane w dyskusjach nad ostatecznym kształtem Ustawy 2.0" - czytamy w komunikacie MNiSW.

 

Od 2015 r. w ramach instrumentu finansowanego z programu ramowego „Horyzont 2020” Komisja Europejska (KE) pomaga krajom europejskim w projektowaniu i wdrażaniu reform politycznych w obszarze badań naukowych i innowacji. Pamiętając, że każdy kraj jest inny i podąża własną ścieżką reform, PSF proponuje krajom europejskim wsparcie eksperckie, którego jedną z form są oceny wzajemne (peer reviews). Analizy ekspertów PSF zaowocowały już zaleceniami dla takich krajów jak Bułgaria, Węgry, Malta, Ukraina, Mołdawia czy Słowacja.

 

Na wniosek państw członkowskich lub krajów stowarzyszonych KE powołuje zespół wysokich rangą niezależnych ekspertów i praktyków ze środowisk akademickich, przemysłu, a także rządów europejskich, którzy na bazie dogłębnej analizy krajowego systemu przygotowują konkretne rekomendacje dotyczące zgłoszonych przez kraj zagadnień.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Tagi: mnisw , nkn , ustawa 2.0
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.
Arthur Charles Clarke

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi