Strona główna Aktualności
Technologie

Model plotki: badacze z UW opisali, jak w Tweetach rozchodzą się plotki

23.03.2017 Technologie

Fot. Fotolia

Zaledwie jedna na dziesięć tysięcy plotek na Twitterze dociera do ponad 2500 osób. Zespół algorytmików z Uniwersytetu Warszawskiego opracował model rozchodzenia się plotek na tym portalu społecznościowym. Badania przydadzą się m.in. w testowaniu wydajności systemów informatycznych.

W jakim tempie plotka będzie się rozchodzić? Jakie cechy musi mieć sieć społecznościowa, żeby plotka rozchodziła się w taki sam sposób, jak na Twitterze? Na takie pytania spróbowali odpowiedzieć matematycy z zespołu prof. Piotra Sankowskiego z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. O ich badaniach poinformowano na stronie UW.

 

Szansa na to, że plotka dotrze do wielu osób, jest w rzeczywistości bardzo niewielka. Z danych empirycznych, na które powołują się badacze z UW, wynika, że jedynie jedna na dziesięć tysięcy plotek na Twitterze dociera do ponad 2500 osób.

 

Dotychczasowe modele, którymi naukowcy zajmują się od ponad dekady, nie opisywały dobrze stanu faktycznego. Wyniki eksperymentów znacznie odbiegały od rzeczywistych danych.

 

W pracy "Why Do Cascade Sizes Follow a Power-Law?" ((https://arxiv.org/abs/1702.05913) badacze z UW zaproponowali nowy model, w którym rozkład plotek jest linią prostą (zbliżoną do prawdziwych danych). Szansę na to, że plotka dotrze do określonej liczby osób, opisuje tzw. "rozkład potęgowy".

 

Poza nowym modelem, który w porównaniu z innymi bardzo dobrze opisuje rzeczywistość, przedstawiono również metodę na generowanie sieci (grafów) o cechach zbliżonych do Twittera. Trasa plotki (nazywana "kaskadą informacji") to ścieżka, pokazująca do jakich użytkowników dotarła - i jaką drogą.

 

W pracy zaproponowano nowy sposób generowania kaskad - taki, że rozchodzenie się w nich plotek ma takie same cechy (rozkład prawdopodobieństwa), co rozchodzenie się plotek na Twitterze. Jest to zupełnie nowy sposób weryfikowania tego typu modeli. Do tej pory należało przeprowadzić ogromną liczbę symulacji, a ich wyniki - porównać z prawdziwymi danymi. Kiedy korzysta się z nowej metody, poprawność modelu może być sprawdzana szybciej przy użyciu mniejszej ilości danych.

 

Jednym z zastosowań wyników badań zespołu z UW jest testowanie wydajności. Do tej pory, aby sprawdzić, czy duży system informatyczny przetrwa wysokie obciążenie użytkowników - trzeba było przeprowadzić symulacje przy użyciu ogromnej ilości danych. Teraz można wykonać taki test mniejszym kosztem (energii, czasu, danych). "Nasz model pozwoli tanio sprawdzić, czy narzędzia wytrzymają obciążenie" – komentują autorzy pracy.

 

Na stronie UW poinformowano, że praca "Why Do Cascade Sizes Follow a Power-Law?" zespołu prof. Sankowskiego została przyjęta na konferencję International World Wide Web Conference (odbędzie się ona między 3 a 7 kwietnia br. w Perth w Australii). Organizowana od 1994 roku konferencja uznawana jest za jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń dotyczących przyszłości internetu. W tym roku z ponad 1000 zgłoszonych prac przyjęto jedynie 164.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ zan/

Fot. Fotolia

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi