Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Kalisz/ Ruszyły prace archeologiczne na Głównym Rynku

23.03.2017 Archeologia, Historia i kultura

Fot. Fotolia

Archeolodzy rozpoczęli drugi etap badań na Głównym Rynku w Kaliszu. Na zlecenie miasta przez miesiąc będą szukać śladów tego, jak przez wieki żyli kaliszanie i co po sobie zostawili. Wykopaliska związane są z planowaną rewitalizacją płyty głównej przed kaliskim ratuszem, zaplanowaną na 2017 r.

Archeolodzy mają do przebadania 100 metrów kwadratowych Głównego Rynku od frontu ratusza na głębokości 4,5 metrów.

 

„Na razie na głębokości dwóch metrów znaleźliśmy fragmenty reliktów drewnianych i ogromną ilość kości zwierzęcych, co dowodzi, że w tym miejscu stał kram, w którym odbywał się handel mięsem zwierzęcym” - powiedział PAP archeolog z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej Leszek Ziąbka.

 

Jego zdaniem wcześniej był to teren, gdzie kwitło życie. „Były karczmy i kramy. Z badań geofizycznych wyszło, że są tutaj pozostałości jakichś fundamentów. Być może odnajdziemy bruk średniowieczny, który odkryliśmy we wcześniejszym wykopie” - wyjaśnił.

 

Wyniki badań zostaną przekazane projektantom, którzy będą pracować nad rewitalizacją głównej płyty kaliskiego ratusza. "Być może uwiecznią w projekcie odkryte miejsca inną kostką, w celu utrwalania działalności sprzed wieków” - powiedział Ziąbka.

 

W 2016 roku prace prowadzono na tyłach kaliskiego ratusza. „Wtedy odkryliśmy średniowieczny bruk kamienny i elementy konstrukcyjne drewnianych kramów” - powiedział archeolog.

 

Na głębokości dwóch metrów znaleziono też związany z osadnictwem nowożytnym fragment wodociągu. „Bardzo interesujący konstrukcyjnie, bo z redukcją, czyli mechanizmem umożliwiającym czyszczenie na  wypadek zapchania” - dodał Ziąbka.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

bak/ agz/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi