Strona główna Aktualności
Przyroda

Rusza projekt ochrony rybołowa

24.03.2017 Ekologia, Przyroda

Fot. Fotolia

Lasy Państwowe oraz Komitet Ochrony Orłów rozpoczynają czteroletni projekt ochrony rybołowa na wybranych obszarach Natura 2000. Populacja tego drapieżnego ptaka w Polsce szacowana jest na 27 par.

Rybołów (Pandion haliaetus) jest jednym z najrzadszych gatunków ptaków szponiastych w Polsce. Populacja w naszym kraju szacowana jest obecnie na 27 par. W Niemczech występuje już około 650 par, a po drugiej stronie Bałtyku jest ich ponad 4000 par - poinformowano w przesłanym PAP komunikacie Lasów Państwowych.

 

W ramach projektu przyrodnicy chcą znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego w Polsce rybołowów jest tak mało. "Konieczne będą działania kompleksowe, polegające na analizie wszystkich zagadnień dotyczących jego życia. Nie wystarczy zapewnienie bezpieczeństwa stanowiskom lęgowym, poprawienie bazy żerowej, ograniczenie zagrożenia czy wyedukowanie społeczeństwa, aby aktywnie chroniło cenny gatunek" - poinformowano w komunikacie. Działania w ramach programu koordynowane są przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych (DGLP).

 

Projekt rozpocznie szczegółowa inwentaryzacja populacji rybołowa. Obecnie jest znanych ok. 30 stanowisk lęgowych rybołowów, ale wiadomo też o miejscach, gdzie ptaki pojawiają się i nie przystępują do lęgów. Wszystkie takie miejsca trzeba będzie spisać i przeanalizować.

 

W ramach projektu kontynuowany będzie rozpoczęty przez Komitet Ochrony Orłów montaż platform na drzewach w pobliżu miejsc występowania rybołowów.

 

Bardziej innowacyjnym, ale też i bardziej wymagającym działaniem, będzie montaż platform na słupach wysokiego napięcia. Doświadczenia z Niemiec pokazują, że rybołowy lubią takie stanowiska i są tam bezpieczne. Obecnie ok. jednej trzeciej populacji rybołowów w Niemczech (ok. 250 par) gniazduje na słupach wysokiego napięcia.

 

Montaż platform wymaga odpowiedniego sprzętu, doświadczonych monterów, a przede wszystkim wyłączenia napięcia w liniach o znaczeniu strategicznym dla kraju. Pewne doświadczenia ma w tym zakresie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z Gorzowa Wielkopolskiego, która wspólnie z nadleśnictwami z terenu RDLP w Zielonej Górze i Szczecinie montuje platformy na słupach.

 

Działania DGLP podejmowane będą na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. W ramach projektu będzie zamontowanych kilkadziesiąt platform.

 

Rybołowy żywią się wyłącznie rybami. W ramach projektu rozwinięta ma być współpraca z właścicielami stawów rybnych oraz z dzierżawcami jezior, gdzie mogą żywić się rybołowy. Leśnicy będą też współpracować z ichtiologami i samorządowcami. Poza tym, będą prowadzone badania m.in. stanu zarybienia jezior.

 

Jak napisano w komunikacie, ważną kwestią jest przeanalizowanie tak wielu aspektów życia rybołowów, jak tylko będzie to możliwe. Ten ornitologiczny „big brother” zapewnią montowane przy gniazdach kamery i fotopułapki. Dzięki nim będzie można lepiej poznać zwyczaje rybołowów, m.in. ich ulubione gatunki ryb czy zauważyć różnice w zachowaniach ptaków gniazdujących na platformach, na słupach i na drzewach.

 

DGLP chce też zorganizować warsztaty i spotkania, w ramach których mają być wypracowane wspólne rozwiązania dotyczące ochrony rybołowów.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Odrobina filozofii skłania umysł człowieka ku ateizmowi. Ale prawdziwa głębia filozofii zwraca umysł ku religii.
Francis Bacon

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->