Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
27.03.2017 aktualizacja 27.03.2017

Paulina Feister najlepsza w Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym

Paulina Feister z II LO w Tczewie wygrała 43. Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne (OMSA). Finał jednego z najstarszych konkursów astronomicznych dla młodzieży szkolnej odbywał się od czwartku do soboty w Grudziądzu.

Ten ogólnopolski konkurs przeprowadzono się w trzech etapach. Najpierw w styczniu i lutym br. uczniowie nadsyłali pisemne prace na tematy związane z astronomią, później w lutym odbyły się finały wojewódzkie, a ich laureaci spotkali się w finale w Grudziądzu.

Podczas wygłaszania finałowych referatów zaprezentowano 24 prace badawcze o różnej tematyce. Prezentowało je 26 uczniów, bowiem dwie z prelekcji zostały wygłoszone prze dwójki uczniów. Prelekcje były transmitowane także w internecie. Natomiast w ciągu całej akcji na poszczególnych etapach zaangażowanych było około 500 osób – uczestników i nauczycieli.

W tym roku zwyciężczynią została Paulina Feister z II LO w Tczewie, która wygłosiła referat pt. „Wyznaczanie odległości Ziemi od Słońca z wykorzystaniem tranzytu Merkurego". Nagrodą główną był teleskop – największy w historii konkursów OMSA (o średnicy 30,5 cm). Drugie miejsce zajęły ex aequo aż trzy uczennice, które również otrzymały teleskopy: Aleksandra Krzemień z I LO w Wadowicach za referat pt. "Ewolucja gwiazd pojedynczych i amatorskie obserwacje poszczególnych jej etapów"; Marta Szmalc z II LO w Tczewie za referat pt. "Wpływ Księżyca na pływy na Bałtyku i oceanach" oraz Joanna Wójtowicz z I LO w Łasku za referat pt. "Amatorskie obserwacje Księżyca".

Trzecie miejsce przypadło Pawłowi Popowskiemu z I LO w Siedlcach, który własnoręcznie wykonał astrolabium podobne do tego, którego używał Mikołaj Kopernik i wygłosił referat pt. "Moje astrolabium. Śladami Mikołaja Kopernika". W nagrodę otrzymał lornetkę. Laureaci otrzymali także książki o tematyce astronomicznej i gadżety.

"Organizowanie OMSA to jest proces ciągły. Tak naprawdę organizujemy ją przez cały rok, ale są szczególne trzy dni, kulminacja, kiedy młodzi ludzie z całej Polski przyjeżdżają do Grudziądza, aby wygłosić swoje referaty, albo raczej zaprezentować swoje prace badawcze. Jeśli chodzi o poziom prac badawczych, to z roku na rok jest coraz wyższy. W tym roku komisja miała duży problem z wyborem zwycięzców, bowiem wiele referatów było na bardzo wysokim poziomie” - powiedział Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

Z kolei dr hab. prof. UMK Maciej Mikołajewski, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, odniósł się do poziomu i treści referatów. „Widać, że poziom OMSA bardzo się podnosi. Z satysfakcją mogę odnotować, że to jest też efekt działalności Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, czasopisma +Urania+ i ogromnej roli książki Andrzeja Branickiego pt. +Na własne oczy. O samodzielnych obserwacjach nieba i Ziemi+, która inspiruje uczniów do podejmowania własnych, oryginalnych badań. Czasem to są po prostu powtarzane własnymi rękoma, własnymi oczyma, własnymi lunetami, lornetkami, proste badania, a czasem wręcz jak gdyby wywołane badania własne, zupełnie oryginalne, jak np. poszukiwanie śladów pływów na Bałtyku i porównywanie ich z prognozą. Akurat w tej pracy wpływ pogody na stan Bałtyku jest bardzo ciekawy, pokazujący walkę czynników kosmicznych na Ziemię z czynnikami lokalnymi" – skomentował astronom.

Organizatorem OMSA było Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu. Konkurs wsparło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urząd Miasta Grudziądz, a także organizacje astronomiczne: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundacja Astronomii Polskiej, Fundacja Nicolaus Copernicus, „Urania – Postępy Astronomii” oraz dwie firmy, a honorowych patronatów udzielili marszałek województwa kujawsko-pomorskiego oraz prezydent Grudziądza. (PAP)

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024