Strona główna Aktualności
Uczelnie

W środę i czwartek w Lublinie konferencja programowa NKN o jakości nauczania

27.03.2017 Uczelnie, Narodowy Kongres Nauki

Fot. Fotolia

Doskonałość edukacji akademickiej będzie tematem kolejnej konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki. Spotkanie - transmitowane na żywo w Internecie - odbędzie się w środę i czwartek (29 i 30 marca) na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II.

Rejestracja na konferencję już się zakończyła, ale wydarzenie będzie można śledzić na żywo na stronie głównej Narodowego Kongresu Nauki.

 

To już 6. z cyklu konferencja programowa Narodowego Kongresu Nauki. Tematem lubelskiej konferencji jest "Doskonałość edukacji akademickiej – jak przeorientować uczelnie na jakość kształcenia".

 

Organizatorzy konferencji zwracają uwagę, że ilościowo w Polsce osiągnięto sukces - kształcenie na poziomie wyższym obejmuje niemal połowę kolejnych roczników młodzieży. Drugą stroną medalu jest jednak powszechnie dostrzegana obniżenie znaczenia dyplomów dla pracodawców.

 

"Środki publiczne na kształcenie studentów do tej pory dzielone były w znacznej mierze w oparciu o kryteria ilościowe, co nie sprzyjało wzrostowi jakości kształcenia; pewne działania w tym kierunku już zostały podjęte. Zmiany wymaga system oceny jakości kształcenia - tak, aby by uchwycić rzeczywiste efekty, a nie sprawność w tworzeniu dokumentacji" - zaznaczono w zapowiedzi konferencji.

 

Zdaniem organizatorów spotkania, poprawy wymaga również porównywalność polskich dyplomów ukończenia uczelni na poszczególnych poziomach kształcenia - z dyplomami innych krajów o rozwiniętej edukacji.

 

"Należy odpowiedzieć na pytanie, czy ministerstwo powinno oddziaływać na ofertę edukacyjną przez politykę kontraktowania kierunków studiów, a jeśli tak, to jak powinno to robić. Rozważenia wymaga wprowadzenie zmian w organizacji toku kształcenia (3+2+4 czy 4+[1]+4). Absolwenci muszą być lepiej przygotowani do startu zawodowego, ale poprawy wymaga też poziom ogólnego wykształcenia i kompetencji społecznych" - zapowiedziano.

 

Podczas konferencji ma też być poruszany problem "niezbyt wysokiego poziomu kandydatów na studia (efekty pracy szkół średnich)". "Być może trzeba powrócić do prowadzenia egzaminów wstępnych i innych działań selekcyjnych przy przyjęciu na studia lub dopuścić do ich wprowadzenia przez uczelnie na mocy przepisów wewnętrznych (oznacza to jednak zmniejszenie rangi matury)" - napisano na stronie konferencji.

 

Konferencja rozpocznie się 29 marca o godz. 10 w Centrum Transferu Wiedzy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (Aleje Racławickie 14). Spotkanie otworzy rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński. Po nim głos zabierze minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

Konferencja jest jednym ze spotkań poprzedzających Narodowy Kongres Nauki, który odbędzie się w Krakowie we wrześniu 2017 roku. Wtedy ogłoszone mają być szczegóły dotyczące zmian ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Ustawa 2.0).

 

Program konferencji programowej NKN oraz więcej informacji na temat konferencji opublikowane są na stronie internetowej.  

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ zan/

Tagi: mnisw , kul , nkn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polacy badają cywilizację egipską już od wieków Polacy badają cywilizację egipską już od wieków

Za pierwsze polskie wykopaliska w Egipcie nie odpowiada wcale uznawany za nestora polskiej archeologii śródziemnomorskiej prof. Kazimierz Michałowski, ale żyjący trzy i pół wieku wcześniej Mikołaj Krzysztof Radziwiłł "Sierotka".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->