Strona główna Aktualności

Czworo polskich naukowców na międzynarodowym spotkaniu z noblistami

28.03.2017 Imprezy naukowe

Fot. Fotolia

Czworo młodych, polskich badaczy weźmie udział w 67. Spotkaniu Laureatów Nagrody Nobla, które odbędzie się między 25 a 30 czerwca br. w niemieckim Lindau. Znaleźli się w gronie 400 naukowców z 76 państw, przechodząc międzynarodowy proces rekrutacji.

Członków polskiej delegacji, na mocy porozumienia zawartego z Radą Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau, od 2006 r. nominuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Młodzi badacze są wybierani spośród stypendystów programu START, skierowanego do najlepszych młodych polskich naukowców. FNP jest jedną spośród ponad 200 organizacji partnerskich Spotkań z Laureatami Nagrody Nobla w Lindau.

 

Na tegoroczne 67. spotkanie pojadą: Magdalena Zdrowowicz, Michał Białek, Joanna Jankowska i Grzegorz Szczepaniak – specjalizujący się w chemii, wszyscy związani naukowo z Uniwersytetem Warszawskim. Przeszli pomyślnie wieloetapowy, międzynarodowy proces rekrutacji, znajdują się w gronie studentów, doktorów i post-doców poniżej 35. roku życia z 76 państw.

 

Głównym tematem wydarzenia będzie w tym roku chemia. Spotkanie będzie poświęcone m.in. zagadnieniu maszyn molekularnych, big data, zmianom klimatycznym i roli nauki w świecie „post-prawdy”.

 

Z młodymi naukowcami spotka się ponad 30 laureatów Nagrody Nobla. Swoje uczestnictwo potwierdzili m.in. Bernard Feringa i Jean-Pierre Sauvage, którzy wraz z sir Fraserem Stoddartem otrzymali w 2017 roku Nagrodę Nobla z chemii. W spotkaniu będzie również uczestniczyć Ahmet Üzümcü - dyrektor generalny OPCW – Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 2013 roku.

 

Podczas spotkania młodzi badacze z całego świata będą mieli okazję zaprezentować własne badania, nawiązać cenne kontakty, uczestniczyć w sesji plakatowej i indywidualnych spotkaniach z noblistami. Przewidziane są także wykłady i dyskusje panelowe.

 

Spotkania młodych badaczy z laureatami Nagrody Nobla w Lindau to inicjatywa dwóch lekarzy z Lindau: Franza Karla Heina i Gustava Wilhelma Parade oraz hrabiego Lennarta Bernadotte - członka szwedzkiej rodziny królewskiej. Pierwsze spotkanie miało miejsce w 1951 r. Odbywające się pod hasłem „Misja Edukacja” spotkania są uznanym na arenie międzynarodowej forum debaty naukowej nad problemami o znaczeniu globalnym i zyskały licznych partnerów i zwolenników na całym świecie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: fnp , lindau
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi