Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
28.03.2017 aktualizacja 28.03.2017

Studiuj w Wielkiej Brytanii mimo Brexitu

Brexit nie zamknie Polakom drzwi do studiowania w Wielkiej Brytanii - przekonują przedstawiciele Uniwersytetu De Montfort w Leicester (DMU), którzy 29 marca spotkają się w Warszawie z młodzieżą planującą naukę w Zjednoczonym Królestwie.

Polacy, którzy decydują się studiować na wyspach, najczęściej wybierają Middlesex Unviersity, Aberystwyth University lub University College w Londynie.

Delegacja Uniwersytetu De Montfort (DMU) na otwartej konferencji w środę będzie rozmawiać z polską młodzieżą o konsekwencjach Brexitu dla studiowania w Wielkiej Brytanii i o korzyściach płynących z globalnej edukacji. W związku z zapowiedzianym przez premier Theresę May rozpoczęciem formalnej procedury wyjścia kraju ze struktur unijnych, władze DMU chcą pokazać, że decyzje polityczne nie mają wpływu na otwartość uczelni wyższych na nowych studentów z UE. W spotkaniu wezmą udział kandydaci na studia, absolwenci, eksperci ds. szkolnictwa wyższego i przedstawiciele mediów.

Statystyki na temat Polaków studiujących w Wielkiej Brytanii opracowują dwie instytucje. UCAS (Undergraduate Courses At Universities And College) pośredniczy w przyjmowaniu aplikacji na większość brytyjskich uczelni. Według danych UCAS liczba podań studentów z Polski składanych na brytyjskie uczelnie za pośrednictwem systemu UCAS od 2013 roku systematycznie rosła.

HESA (Higher Education Statistics Agency) zbiera statystyki na temat edukacji wyższej w Zjednoczonym Królestwie. Według HESA, liczba polskich studentów rozpoczynających studia w Wielkiej Brytanii w latach 2009-2013 drastycznie spadała, jednak w 2013 roku ten spadek wyhamował.

Władze DMU już w ubiegłym roku odwiedziły Warszawę w ramach startu polskiej edycji kampanii #LoveInternational, którą uniwersytet zainicjował jako odpowiedź na czerwcowe referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Akcja obejmowała liczne wyjazdy do miast europejskich i spotkania z kandydatami na studia. Podczas ubiegłorocznej wizyty w Polsce rektor uniwersytetu prof. Dominic Shellard zapewniał obecnych pracowników i studentów, że mają prawo pozostać w Wielkiej Brytanii w niepewnym okresie po referendum.

„W czasie wielkiej zmiany, niektóre rzeczy pozostają niezmienne (...) Nasz uniwersytet będzie zawsze chętnie przyjmował kandydatów na studia międzynarodowe. Jesteśmy szczególnie zadowoleni, że nasze przesłanie dotarło do naszych przyjaciół w Polsce. Nasi polscy absolwenci należą do najgorętszych zwolenników DMU oraz przeobrażającego wpływu międzynarodowego wykształcenia na życie i karierę” - powiedział prof. Shellard.

Do stycznia 2017 r. liczba podań z UE o przyjęcie na studia licencjackie do DMU wzrosła o 29 proc., natomiast o ponad 7 proc. spadła liczba podań od kandydatów brytyjskich. Polscy kandydaci na studentów odpowiedzieli na zachęty DMU, o czym świadczy wzrost o 70 proc. od lata ubiegłego roku liczby podań o przyjęcie na studia na tej uczelni.

Konferencja dla studentów odbędzie się 29 marca w godz. godz. 11.45–14.00 w Hotelu Marriott, Aleje Jerozolimskie 65/79. Rejestracja pod adresem: anna.mazurek@big-picture.pl

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024