Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
29.03.2017 aktualizacja 29.03.2017

Spowolniona ewolucja pod dnem morskim

Niektóre mikroorganizmy żyjące pod morskim dnem znacznie spowolniły swoją ewolucję – donoszą naukowcy na łamach tygodnika „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Ich zdaniem życie jednego pokolenia tych mikroorganizmów trwa nawet sto lat.

Naukowcy z Uniwersytetu Aarhus w Danii pobrali próbki ziemi w postaci rdzeni o długości sięgającej 10 metrów w głąb dna morskiego. Zbierano je w zatoce Aarhus w pobliżu Półwyspu Jutlandzkiego.

Muł w najgłębszych miejscach, skąd pobrano próbki, odłożył się ok. 10 tys. lat temu pod koniec ostatniego zlodowacenia.

Badacze zsekwencjonowali genom niektórych mikroorganizmów zamieszkujących pod dnem morskim. Rezultaty okazały się zadziwiające.

Zazwyczaj dzieje się tak, że mikroorganizmy mają zdolność do wykształcania w dość krótkim czasie nowych cech – za sprawą mutacji genetycznych – w odpowiedzi na zmiany środowiska.

Okazało się jednak, że mikroorganizmy z dna morskiego ewoluują niesłychanie wolno. Jedno pokolenie może tam trwać nawet sto lat. Mutacje zdarzają się więc o wiele rzadziej, a co za tym idzie, równie rzadkie jest przekazywanie ich następnemu pokoleniu.

Dla porównania, jedno pokolenie bakterii jelitowych żyje ok. 20 minut.

Mikroorganizmy żyjące pod morskim dnem nie są wystawione na zmiany środowiska. Poza tym środowisko ich życia jest bardzo ubogie w pożywienie, a zatem w energię. Są one jak gdyby pogrzebane żywcem.(PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024