Strona główna Aktualności
Świat

Rysunki naskalne sprzed 6 tys. lat odkryto w Egipcie

30.03.2017 Świat

Fot. Fotolia

Neolityczne rysunki naskalne przedstawiające ludzi i strusia odkryli archeolodzy w południowym Egipcie – informuje serwis internetowy Live Science.

Wyryte w skale rysunki przedstawiające postać mężczyzny z łukiem i strusia, a obok nich postać kolejnego mężczyzny - prawdopodobnie szamana tańczącego w rytualnej masce strusia - odkryto na stanowisku archeologicznym Qubbet el-Hawa koło miasta Asuan nad Nilem. Miejsce to znane jest głównie z cmentarzyska zawierającego tzw. Groby Dostojników z czasów Starego Państwa (ok. 2675-2170 r. p.n.e.) w dziejach starożytnego Egiptu.

 

Rysunki pochodzą z okresu neolitu, z IV tysiąclecia p.n.e - poinformował egiptolog z niemieckiego Uniwersytetu w Bonn, Ludwig Morenz.

 

Rysunki w Qubbet el-Hawa, starsze od kultury starożytnego Egiptu epoki faraonów o ok. 1000 lat, archeolodzy odnaleźli na skale podczas rutynowego przeglądu terenu wokół cmentarzyska Qubbet el-Hawa.

 

Według L. Motenza motyw ludzi tańczących w maskach znany jest z innych neolitycznych kultur, rozwijających się na obszarach Bliskiego Wschodu, Anatolii i Mezopotamii, a także Elamu w dzisiejszym południowym Iranie.

 

Wiadomo jednak, że na obszarach Egiptu wraz z początkiem okresu wczesnodynastycznego, w ok. 3100 r. p.n.e., kiedy pierwsi faraonowie zjednoczyli Górny i Dolny Egipt, zaprzestano praktyk z udziałem ludzi w maskach. Od tego czasu maski były wykorzystywane w Egipcie wyłącznie w odniesieniu do osób zmarłych.

 

Dzięki odkryciu neolitycznych rysunków naskalnych wiadomo już, że historia stanowiska Qubbet el-Hawa liczy co najmniej 6000 lat. (PAP)

 

jot/ zan/

Tagi: neolit , rysunki , sztuka
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi