Strona główna Aktualności
Świat

Strukturalizacja informacji zabija kreatywność

31.03.2017 Świat

Fot. Fotolia

Wykorzystywanie skategoryzowanych informacji i obiektów pozwala na szybsze wykonywanie zadań, ale znacznie ogranicza pomysłowość, a także oryginalność projektów – uważają naukowcy z University of Toronto's Rotman School of Management (Kanada).

Ludzie mają skłonność do organizowania wiedzy i nadawania informacjom określonej struktury. To dobry sposób na poradzenie sobie ze złożonością otoczenia oraz zaplanowanie efektywnych działań, ale kiepski – przynajmniej według badaczy z Uniwersytetu w Toronto – na pobudzenie wyobraźni.

 

Naukowcy na podstawie kilku eksperymentów wykazali, że osoby korzystające z ustrukturalizowanych informacji (lub też obiektów) wykonują zadania szybciej, ale cechują się niższą kreatywnością, elastycznością poznawczą i wytrwałością, niż osoby używające danych (przedmiotów) pozbawionych jakiejkolwiek struktury.

 

W jednym z eksperymentów badani otrzymywali zestaw rzeczowników - niepoukładanych, bądź przyporządkowanych do poszczególnych kategorii. Mieli za zadanie ułożyć jak najwięcej zdań z tymi wyrazami.

 

W innym uczestnicy budowali z klocków Lego kosmitę. Wykorzystywali do tego albo rozsypane elementy, albo klocki pogrupowane ze względu na kolor i kształt.

 

Ze wszystkich eksperymentów płynęły podobne wnioski. Stwierdzono, że strukturalizacja informacji szkodzi kreatywności.

 

Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Organizational Behavior and Human Decision Processes” (DOI: 10.1016/j.obhdp.2016.10.001). (PAP)

 

ooo/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi