Strona główna Aktualności
Uczelnie

W czwartek dzień otwarty dla dziewcząt na uczelniach technicznych

29.03.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Kilkanaście uczelni - politechnik i wydziałów ścisłych uniwersytetów - weźmie w czwartek udział w akcji "Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn". Jej celem jest przekonanie kobiet, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są doskonałym pomysłem na życie.

Uczennice szkół ponadgimnazjalnych tego dnia będą mogły m.in. zwiedzać laboratoria, uczestniczyć w warsztatach, pokazach i wykładach. Pracujące na uczelniach kobiety, a także studentki i absolwentki opowiedzą o swoich zainteresowaniach, ścieżce kariery.

 

Politechnika Warszawska zaplanowała m.in. wykład "Kuchnia - laboratorium w domowym zaciszu", który poprowadzi fizyk medyczny Dariusz Aksamit, doktorant z Wydziału Fizyki PW, oraz "Życie kobiety nauki: flirt z robotami", który wygłosi prof. Teresa Zielińska, wicedyrektor Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej PW.

 

O tym, jak wykorzystuje się drony i skanery laserowe w pomiarach geodezyjnych, dowiedzą się dziewczęta odwiedzające Laboratorium Fotogrametrii i Teledetekcji Politechniki Świętokrzyskiej.

 

Na Politechnice Białostockiej uczennice będą się mogły spotkać z dr Moniką Aksamit-Koperską. Podczas wykładu naukowiec z UW, pasjonatka i popularyzatora nauki, zwyciężczyni konkursu FameLab i częsty gość w programie Sonda 2 w TVP będzie przekonywać, że "czego się nauczymy, tego nikt nam nie wydrze". O swoich pasjach opowie też studentka automatyki i robotyki PB Ewelina Moczulska z Cerber Motorsport – zespołu budującego bolidy, startujące z sukcesem w zawodach Formuła Student.

 

Spotkania dla dziewczyn zainteresowanych motoryzacją przygotowała Politechnika Łódzka. Możliwości druku 3D będzie można poznać w trakcie warsztatów pt. "Od gotowego obiadu do funkcjonalnej nogi".

 

Udział w wydarzeniach możliwy jest po zarejestrowaniu się na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl.

 

Wydział Fizyki UW organizuje swój "Dzień Otwarty Dla Dziewczyn" 8 kwietnia, a krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza - 21 kwietnia.

 

Akcję "Dziewczyny na politechniki!" (jak też kolejną, "Dziewczyny do ścisłych!") zainicjowała Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) wraz z Fundacją Edukacyjną Perspektywy. Akcja ma pomóc w przełamywaniu stereotypów w myśleniu i zachęcać uczennice szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Do tej pory wzięło w niej udział 100 tysięcy dziewczyn.

 

Z raportu "Kobiety na politechnikach 2017-2017" wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat akcji "Dziewczyny na politechniki!" udział kobiet na uczelniach technicznych wzrósł z 30 proc. do 37 proc. i wciąż się zwiększa. Na niektórych z nich liczba studentek wzrosła nawet o ponad 60 proc.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

agt/ szz/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->