Strona główna Aktualności
Uczelnie

W czwartek dzień otwarty dla dziewcząt na uczelniach technicznych

29.03.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Kilkanaście uczelni - politechnik i wydziałów ścisłych uniwersytetów - weźmie w czwartek udział w akcji "Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn". Jej celem jest przekonanie kobiet, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są doskonałym pomysłem na życie.

Uczennice szkół ponadgimnazjalnych tego dnia będą mogły m.in. zwiedzać laboratoria, uczestniczyć w warsztatach, pokazach i wykładach. Pracujące na uczelniach kobiety, a także studentki i absolwentki opowiedzą o swoich zainteresowaniach, ścieżce kariery.

 

Politechnika Warszawska zaplanowała m.in. wykład "Kuchnia - laboratorium w domowym zaciszu", który poprowadzi fizyk medyczny Dariusz Aksamit, doktorant z Wydziału Fizyki PW, oraz "Życie kobiety nauki: flirt z robotami", który wygłosi prof. Teresa Zielińska, wicedyrektor Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej PW.

 

O tym, jak wykorzystuje się drony i skanery laserowe w pomiarach geodezyjnych, dowiedzą się dziewczęta odwiedzające Laboratorium Fotogrametrii i Teledetekcji Politechniki Świętokrzyskiej.

 

Na Politechnice Białostockiej uczennice będą się mogły spotkać z dr Moniką Aksamit-Koperską. Podczas wykładu naukowiec z UW, pasjonatka i popularyzatora nauki, zwyciężczyni konkursu FameLab i częsty gość w programie Sonda 2 w TVP będzie przekonywać, że "czego się nauczymy, tego nikt nam nie wydrze". O swoich pasjach opowie też studentka automatyki i robotyki PB Ewelina Moczulska z Cerber Motorsport – zespołu budującego bolidy, startujące z sukcesem w zawodach Formuła Student.

 

Spotkania dla dziewczyn zainteresowanych motoryzacją przygotowała Politechnika Łódzka. Możliwości druku 3D będzie można poznać w trakcie warsztatów pt. "Od gotowego obiadu do funkcjonalnej nogi".

 

Udział w wydarzeniach możliwy jest po zarejestrowaniu się na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl.

 

Wydział Fizyki UW organizuje swój "Dzień Otwarty Dla Dziewczyn" 8 kwietnia, a krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza - 21 kwietnia.

 

Akcję "Dziewczyny na politechniki!" (jak też kolejną, "Dziewczyny do ścisłych!") zainicjowała Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) wraz z Fundacją Edukacyjną Perspektywy. Akcja ma pomóc w przełamywaniu stereotypów w myśleniu i zachęcać uczennice szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Do tej pory wzięło w niej udział 100 tysięcy dziewczyn.

 

Z raportu "Kobiety na politechnikach 2017-2017" wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat akcji "Dziewczyny na politechniki!" udział kobiet na uczelniach technicznych wzrósł z 30 proc. do 37 proc. i wciąż się zwiększa. Na niektórych z nich liczba studentek wzrosła nawet o ponad 60 proc.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

agt/ szz/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi