Strona główna Aktualności
Świat

Dwa kolejne starożytne domy udostępniono turystom w Pompejach

31.03.2017 Świat

Fot. PAP/EPA/ CESARE ABBATE 29.03.2017

Na terenie wykopalisk w Pompejach otwarto po remoncie i konserwacji dwa kolejne domy, które są – jak podkreślają włoskie media – wyjątkowo atrakcyjnymi punktami zwiedzania pozostałości starożytnego miasta, zniszczonego przez wybuch wulkanu.

Zwiedzającym udostępniono Dom Rannego Niedźwiedzia oraz Dom Siricusa.

 

Ruiny tego drugiego zabytku, którego nazwa odnosi się do jego ostatniego właściciela, Vediusa Siricusa, zostały wydobyte spod lawy i popiołu w połowie XIX wieku. W domu znaleziono szczątki grupy osób, które najwyraźniej uciekały przed żywiołem. To właśnie w przypadku tego znaleziska archeolog Giuseppe Fiorelli po raz pierwszy zastosował wówczas technikę wlewania płynnego gipsu w pokryte skamieniałym popiołem odciski po ludzkich sylwetkach, by odtworzyć kształt ciał ofiar.

 

Dzięki tej metodzie można oglądać w Pompejach odlewy ciał mieszkańców, którzy zginęli w eksplozji wulkanu w 79 roku naszej ery. Trzy z tych pierwszych odlewów, wykonanych w 1863 roku, wyeksponowano w otwartym obecnie domu Siricusa (Casa di Sirico). Zostały one zniszczone w trakcie bombardowania południa Włoch podczas drugiej wojny światowej w 1943 roku. Ostatnio poddano je pracom konserwacyjnym.

 

Z kolei nazwa Dom Rannego Niedźwiedzia pochodzi od mozaiki, znajdującej się w jego korytarzu. Ten mały zabytek ma również wyjątkowe historyczne znaczenie, ponieważ jego mury i posadzki pełne są dobrze zachowanych, bezcennych dekoracji. Na dziedzińcu jest tam mieniąca się różnymi barwami fontanna, która przedstawia wizerunki Wenus i Neptuna.

 

Włoskie media podkreślają, że oba te zabytki to kolejne prawdziwe skarby, które w Pompejach udostępniono turystom.

 

Pozostałości starożytnych domów oraz odlewy odrestaurowano w ramach inicjatywy Wielki Projekt Pompeje, którego celem jest zakrojona na szeroką skalę konserwacja zabytków parku archeologicznego i ich uratowanie przed dalszym niszczeniem. Na ten cel przeznaczono 105 milionów euro z włoskich i europejskich funduszy.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

sw/ mars/

Tagi: włochy
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.
Arthur Charles Clarke

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi