Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
03.04.2017 aktualizacja 03.04.2017

Brak witaminy B1 wpływa na rozwój motoryczny dzieci

Deficyty witaminy B1 w niemowlęctwie wpływają negatywnie na zdolności motoryczne dzieci – ostrzegają izraelscy naukowcy.

Do wniosków tych naukowcy doszli monitorując stan zdrowia dzieci, które w 2004 roku były karmione mlekiem modyfikowanym, w którego składzie zabrakło witaminy B1 (tiaminy).

W badaniu przeprowadzonym przez prof. Avivę Fattal-Valevski z Uniwersytetu Telawiwskiego oceniono rozwój 39 spośród tych dzieci – wyniki zaś porównano z ich rówieśnikami, które nie doświadczyły żadnych żywieniowych deficytów.

Jak się okazało dzieci, które karmiono mlekiem bez tiaminy, miały znacznie gorsze zdolności motoryczne, niż ich rówieśnicy. Różnice były zauważalne zwłaszcza w przypadku utrzymywania równowagi i tzw. motoryki małej, czyli sprawności dłoni i palców.

Biorące udział w badaniu dzieci były karmione w niemowlęctwie mlekiem modyfikowanym o nazwie Remedia. W 2004 r. w Izraelu wybuchł wokół niego skandal. W składzie mleka zabrakło witaminy B1, co doprowadziło do śmierci trójki dzieci i spowodowało nieodwracalne uszkodzenia serca i układu nerwowego u 23 innych niemowląt.

Prof. Fattal-Valevski podkreśla, że zdolność ludzkiego ciała do gromadzenia tiaminy jest niewielka. Utrzymuje się ona w organizmie jedynie przez ok. 3 tygodnie, co oznacza, że jej zapasy muszą być często uzupełniane.

"Udowodniliśmy, że deficyty witaminy B1 w niemowlęctwie mają długoterminowy wpływ na małą i dużą motorykę u dzieci, jak również na ich umiejętność utrzymywania równowagi. Wyniki naszego badania podkreślają wagę właściwego karmienia niemowląt i regularnej kontroli substytutów mleka matki" – podsumowuje prof. Fattal-Valevski. (PAP)

kflo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024