Strona główna Aktualności
Konkursy

Znamy zwycięzców polskiej edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców UE

02.04.2017 Konkursy, Popularyzacja nauki
Warszawa, 27.08.2014. Centrum Nauki Kopernik (tg/mgut)
PAP/Tomasz Gzell

PAP © 2017 / Tomasz Gzell

Kamil Humański, Adam Klukowski i Aleksander Kostrzewa zostali zdobywcami trzech równorzędnych pierwszych nagród w polskiej edycji 29. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS). We wrześniu będą reprezentować Polskę w międzynarodowych finałach w Tallinie.

Wyniki Polskiej Edycji 29. Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS 2017) ogłoszono w niedzielę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 

Organizatorem EUCYS w Polsce, z ramienia Komisji Europejskiej, jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

 

Laureaci pierwszych nagród otrzymali po 6 tys. zł. Kamil Humański ze Szczecina został doceniony za projekt "Różnorodność szkarłupni środkowego ordowiku – młodszego syluru Siljansringen (Szwecja)". Adam Klukowski z Piaseczna jest twórcą projektu "Wielomiany z podłogami". Trzeci finalista, Aleksander Kostrzewa z Warszawy, przygotował projekt "Porównywanie umiejętności uczenia się i zapamiętywania wśród naczelnych z użyciem platform interaktywnych na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego".

 

Drugie nagrody (po 4 tys. zł) trafiły do Jeremiego Chabrosa ze Świętochłowic, Mariusza Gniadka ze Stanisławowa Pierwszego, Jakuba Jędrzejewskiego z Ostrowa Wielkopolskiego i Dominika Kufla z Lublina.

 

Natomiast Frederic Grabowski z Warszawy i Łukasz Kamiński ze Smorynia zostali laureatami trzecich nagród w wysokości tysiąc zł.

 

Konkurs Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS), prowadzony jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Podczas finałów odbywających się corocznie późnym latem, około stu nastoletnich naukowców z kilkudziesięciu krajów prezentuje prace z różnych dziedzin. Udział w konkursie może stanowić początek kariery akademickiej. Najlepsi młodzi uczeni Europy mają okazję zdobyć prestiżowe nagrody i zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych.

 

Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje Polską Edycję EUCYS od 1994 roku (czyli od edycji 1995). Międzynarodowe jury nagrodziło już 37 projektów z naszego kraju (łącznie 41 autorów). Polacy zdobyli aż 24 nagrody główne i 26 dodatkowych. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.

 

Zwycięzcy polskiej edycji konkursu będą reprezentować nasz kraj na międzynarodowych finałach EUCYS w Tallinie. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 r. także nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów. Oprócz Europejczyków w konkursie biorą udział m.in. reprezentanci USA i Chin. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 1989.

 

Polska edycja EUCYS odbyła się w ramach Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA. Serwis PAP - Nauka w Polsce był patronem medialnym tego wydarzenia.

 

W ramach festiwalu odbył się również finał XII edycji konkursu Fizyczne Ścieżki - skierowanego do zainteresowanych fizyką uczniów szkół gimnazjalnych, licealnych oraz techników. Jest on organizowany wspólnie przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

 

W kategorii "pokaz zjawiska fizycznego" dwie pierwsze nagrody odebrali: Marcin Wachowiak ze Śremu za projekt "Komora mgłowa: niezwykłe ślady cząstek elementarnych" oraz Michał Majewski z Leżajska za pokaz "Optyczna Nutella". Nagrodę za najlepszy esej o fizyce (pt. "Fizyka dziedziną matematyki?") odebrał Jakub Dranczewski. (PAP)

 

zan/ pmw/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi