Strona główna Aktualności

USA/ Instytut J. Piłsudskiego nagradza wybitnych Polaków i Amerykanów

03.04.2017 Nagrody i wyróżnienia

Fot. Fotolia

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce przyznał nagrody prominentnym przedstawicielom świata nauki i kultury. Otrzymali je: prof. Beth Holmgren, prof. Tadeusz Maliński, Lubomir Tomaszewski i Leszek Długosz.

Jak tłumaczyła PAP prezes nowojorskiej placówki archiwalnej, naukowej i wydawniczej dr Iwona Korga, jej instytucja, poczynając od 1995 roku, wyróżnia m.in. wybitnych naukowców, artystów, pisarzy, polityków i biznesmanów.

 

„Honorujemy też osoby, które wyjątkowo skutecznie wspierają sprawy polskie, są przedsiębiorcze, mają wspaniałe osiągnięcia w różnych dziedzinach życia. O nagrodach, które są równorzędne, decyduje Rada naszego instytutu. Selekcji kandydatów zawsze towarzyszy gorąca dyskusja i dużo emocji” – dodała.

 

Za badania w dziedzinie historii Polski XX wieku oraz edukację historyczną w USA na temat dziejów polskiego teatru i kabaretu instytut nagrodził prof. Holmgren, kierownika katedry Studiów Słowiańskich i Euroazjatyckich na Duke University. Otrzymała ona Wacław Jędrzejewicz History Award. Wydała m.in. książkę o życiu Heleny Modrzejewskiej „Starring Madame Modjeska: On Tour in Poland and America”.

 

Prof. Tadeusz Maliński został laureatem Marie Skłodowska-Curie Science Award. Przedstawiono go jako chemika, światowej sławy naukowca i wynalazcę specjalizującego się w bionanotechnologii, w medycznych naukach podstawowych i klinicznych. Jest ekspertem w stosowaniu nanotechnik w medycynie, chemii i sztuce. Pracuje na Ohio University w Athens i piastuje stanowisko Marvin & Ann Dilley White Professor of Biomedical Sciences. Uhonorowano go za osiągnięcia w dziedzinie bionanotechnologii oraz za odkrycie i rozwój nanomedycyny.

 

Ignacy Paderewski Arts and Music Award trafiła do mieszkającego w Ameryce 93-letniego artysty i pedagoga Lubomira Tomaszewskiego, który walczył w powstaniu warszawskim. Znany jest m.in. z licznych rzeźb z kamienia, drewna i metalu, a także obrazów malowanych dymem i ogniem. Przez ponad ćwierć wieku uczył projektowania na Uniwersytecie w Bridgeport, w stanie Connecticut. Instytut docenił jego zasługi w dziedzinie malarstwa i rzeźby oraz konsolidacji polonijnego środowiska artystycznego.

 

Zdobywcą Ignacy Paderewski Arts and Music Award został też Leszek Długosz z Krakowa - poeta, pieśniarz, kompozytor, pianista, aktor, autor programów radiowych i telewizyjnych. Felietonista należy do najbardziej znaczących i twórczych osobowości Piwnicy pod Baranami. W Studium Literacko Artystycznym przy UJ prowadził warsztaty poetyckie. Instytut Piłsudskiego nagrodził go za twórczość muzyczną, kompozytorską, aktorską i poetycką oraz za edukację kilku pokoleń Polaków w duchu patriotycznym.

 

Laureaci wyrażali dumę z wyróżnień i z szacunkiem mówili o pracy instytutu; padały takie określenia jak „archiwalna arka Noego”. Podkreślano, że niewiele jest instytucji, które mogłyby „Piłsudczykom” dorównać prestiżem.

 

Prof. Holmgren powiedziała PAP, że do Instytutu Piłsudskiego sprowadziła ją fascynacja artystami występującymi w zespołach teatralnych i rewiowych armii generała Władysława Andersa. Interesowali ją twórcy kabaretowi, jak Kazimierz Krukowski, Feliks Konarski, Henryk Wars, a także znane w Polsce w okresie międzywojennym kobiety: Zula Pogorzelska, Mira Zimińska czy Renata Bogdańska.

 

„W instytucie znalazłam potrzebne mi dokumenty, oryginały. Przydały mi się do artykułów, które pisałam w +Journal of Jewish Identities+, +Polish Review+ oraz w +Nowych książkach+. Teraz pracuję nad tomem +How the Cabaret Went to War+ (Jak kabaret poszedł na wojnę), opisującym przeobrażenia w świadomości żołnierzy, którzy pod wpływem artystów zauważali, że mogą być nie tylko Polakami, ale obywatelami świata. Poznali wielkie miasta, przekonali się, że mogą znaleźć wspólny język z Anglikami czy Amerykanami” – wyjaśniła.

 

Do laureatów nagród Instytutu Piłsudskiego w poprzednich latach należą m.in.: profesorowie Norman Davies, Timothy Snyder, Zbigniew Darzynkiewicz, a także Henryk Górecki, Ryszard Kapuściński i senator Barbara Mikulski. Piątkowa uroczystość w polskim konsulacie odbyła się pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

 

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

 

ad/ lm/ pad/

Tagi: usa
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi