Strona główna Aktualności
Przyroda

Polacy chcą ratować pierwotny las na Madagaskarze

04.04.2017 Ekologia, Przyroda

Zjawa madagaskarska. Źródło: Salamandra/ Andrzej Kepel

Polscy przyrodnicy chcą dołączyć do międzynarodowej ekspedycji naukowej, by zbadać i objąć ochroną prawną nowo odkryty pierwotny las na Madagaskarze. Będą badać nietoperze, porosty i mszaki. Muszą się spieszyć, aby objąć las ochroną prawną, zanim odnajdą go firmy eksploatujące drewno.

Przyroda Madagaskaru niemal niknie w oczach. Kraj słynący z ogromnej różnorodności biologicznej w szybkim tempie traci swoje naturalne zasoby. Lasy są wycinane na drewno i węgiel drzewny, wypalane i zamieniane na prymitywnie uprawiane pola i pastwiska.

 

"Na szczęście wciąż trafiają się na tej wyspie trudno dostępne, zapomniane miejsca, gdzie przetrwała dziewicza dżungla z jej przyrodniczym bogactwem. W ubiegłym roku odkryto płat lasu pierwotnego, który skutecznie ukrył się przed ludzką zachłannością w zapomnianej dolinie. Jego dokładna lokalizacja jest na razie objęta tajemnicą" - informuje Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra".

 

Rozpoczął się jednak wyścig z czasem. Na Madagaskarze poza obszarami chronionymi wciąż praktykowana jest bowiem zasada, że właścicielem ziemi staje się ten, kto zacznie ją użytkować. "Czy uda się objąć ten las ochroną prawną w formie rezerwatu lub parku narodowego, zanim odnajdą go zagraniczne firmy eksploatujące drewno lub ludzie poszukujący miejsca do wypasu?" - czytamy w przesłanym komunikacie.

 

Pod koniec maja dwoje przyrodników z towarzystwa „Salamandra”, z doświadczeniem w prowadzeniu badań w tropikach, chce wyruszyć z międzynarodowym zespołem naukowców, by zinwentaryzować ten obszar. Efektem ekspedycji, prowadzonej w porozumieniu z władzami ochrony przyrody Madagaskaru, ma być zaplanowanie i doprowadzenie do jego prawnej ochrony.

 

Aby zapewnić odpowiedni sprzęt do badań, którego część zostanie przekazana malgaskim przyrodnikom uczestniczącym w wyprawie, „Salamandra” rozpoczęła właśnie zbiórkę środków w systemie crowdfundingu za pośrednictwem portalu OdpalProjekt.pl. Przez 1,5 miesiąca przyrodnicy chcieliby zebrać 13,5 tys. zł.

 

"Nie codziennie trafia się okazja, by za niewielką sumę mieć swój osobisty wkład w poznawanie i ochronę skarbów tropikalnej przyrody!" - zachęcają przedstawiciele Salamandry. Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie: https://odpalprojekt.pl/projekty/finansujacy/1289,uratujmy-dziewiczy-las-na-madagaskarze

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ zan/

Tagi: dżungla , gatunki

Zaginiony las Madagaskaru. Źródło: Salamandra/ Marta Wieckowska

Zaginiony las Madagaskaru. Źródło: Salamandra/ Marta Wieckowska

Wypalanie. Źródło: Salamandra/ Andrzej Kepel

Upiór malgaski. Źródło: Salamandra/ Marta Wieckowska

Lemur mikrusek. Źródło: Salamandra/ Andrzej Kepel

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi