Strona główna Aktualności
Świat

Amerykańska sonda okrążyła Marsa 50 tysięcy razy

04.04.2017 Świat

Prostokątami zaznaczono miejsca zdjęć powierzchni Marsa wykonanych przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) w ramach wsparcia misji InSight. Elipsy wskazują możliwe obszary lądowania próbnika InSight. Źródło: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona.

Sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) pokonała w ostatnich dniach orbitę numer 50 tysięcy wokół Marsa – podała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Przy okazji obfotografowała obszar przyszłego lądowania próbnika InSight.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) została wystrzelona z Ziemi 12 sierpnia 2005 r. W marcu 2006 roku weszła na wydłużoną orbitę wokół planety Mars, a następnie przez kilka miesięcy wykorzystywała tarcie od górnych warstw atmosfery planety, aby obniżyć skorygować orbitę. Obserwacje naukowe rozpoczęły się w listopadzie 2006 r. Sonda przelatuje na orbitach bliskich polarnym, okrążając Marsa co około dwie godziny, na wysokości od 250 do 316 km. 27 marca b.r. pokonała orbitę numer 50 tysięcy.

 

"Po 11 i pół roku lotu, nasza sonda nadal jest w dobrym stanie i pozostaje w pełni funkcjonalna. To niesamowity pojazd. Spodziewamy się, że będzie służył jeszcze przez wiele kolejnych lat" powiedział Dan Johnston z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (Kalifornia, USA), kierownik projektu Mars Reconnaissance Orbiter.

 

22 marca b.r. dokonano najnowszej korekty orbity. Na 45,1 sekundy uruchomiono sześć silników rakietowych, z których każdy dostarczył 22 niutony ciągu. Dzięki temu zmieniono orbitę w taki sposób, aby 26 listopada 2018 r. sonda była w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie, aby otrzymać krytyczne transmisje radiowe z bezzałogowego lądownika InSight. Warto dodać, że sonda funkcjonowała jako przekaźnik sygnałów radiowych dla kilku innych misji marsjańskich, a także służy dwóch obecnie aktywnym łazikom marsjańskim (Curiosity i Opportunity) do pomocy w komunikowaniu się z Ziemią.

 

Jak na razie w ramach wsparcia nowej misji InSight, sonda MRO dostarczyła 73 zdjęcia w wysokiej rozdzielczości pokrywające obszar planowanego lądowania. Wcześniej dostarczyła przykładowo zdjęć starego europejskiego lądownika Beagle 2 w ramach misji Mars Express (którego lądowanie nie powiodło się w 2003 r.), a także zdjęcia rozbitego lądownika Schiaparelli w ramach misji ExoMars (ten europejski lądownik rozbił się w 2016 r.).

 

W ramach swojego programu naukowego, sonda MRO dostarczyła m.in. około 90 tysięcy zdjęć powierzchni Marsa z dokładnością mniej więcej do rozmiarów boiska tenisowego, wykonanych przy pomocy instrumentu o nazwie Context Camera (CTX). Uzyskano 99,1 proc. pokrycie powierzchni planety. Przy czym dla 60,4 proc. powierzchni udało się wykonać obserwacje więcej niż raz. Z kolei inna kamera (HiRISE), o dużo lepszej rozdzielczości (30 cm na piksel), sfotografowała około 3 proc. powierzchni Marsa. Trzecia kamera pracująca na pokładzie sondy, Mars Color Imager, obserwuje prawie całą planetę co dwa dni, pozwalając na śledzenia zmian pogody. Sonda posiada też inne instrumenty naukowe. Łącznie sonda dostarczyła na Ziemię 300 terabitów danych naukowych. (PAP)

 

cza/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi