Strona główna Aktualności
Świat

Syrop klonowy wzmacnia działanie antybiotyków

05.04.2017 Świat

Fot. Fotolia

Naukowcy z Uniwersytetu McGill (Kanada) potwierdzili wyniki swoich wcześniejszych badań, które sugerują, że ekstrakt z syropu klonowego skutecznie wspomaga antybiotyki w walce z chorobotwórczymi bakteriami.

Badacze zaprezentowali rezultaty swoich analiz na 253. konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w San Francisco (USA).

 

Już w 2015 r. w czasopiśmie „Applied and Environmental Microbiology” ukazał się artykuł dotyczący leczniczych właściwości syropu klonowego. Wynikało z niego, że związki fenolowe zawarte w syropie klonowym nie wpływają bezpośrednio na likwidację szkodliwych bakterii, ale w połączeniu z antybiotykiem działają jako silny środek leczniczy.

 

Obecnie naukowcy z Uniwersytetu McGill pod przewodnictwem dr Nathalie Tufenkji przygotowali ekstrakt fenolowy z syropu klonowego (w tym celu odfiltrowali z syropu wodę i cukry) i zastosowali go przeciwko kilku szczepom chorobotwórczych bakterii, w tym Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), Proteus mirabilis (pałeczka odmieńca dziwacznego) i Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej).

 

Podobnie jak wcześniej, nie zaobserwowali żadnych większych efektów, więc połączyli ekstrakt fenolowy z antybiotykami – cyprofloksacyną i karbenicyliną. Tym razem bakterie nie miały szans. Fenole wzmocniły działanie antybiotyków tak bardzo, że wystarczyło zastosować o 90 proc. mniejszą dawkę leku, aby całkowicie wyeliminować drobnoustroje.

 

W kolejnym etapie badania specjaliści zainfekowali bakteriami zwierzęta laboratoryjne – muszki owocowe i larwy moli. Podali im też antybiotyki, a niektórym wraz z pokarmem zaaplikowali ekstrakt z syropu klonowego.

 

Owady, które otrzymywały ekstrakt z syropu, żyły znacznie dłużej, niż pozostałe zwierzęta.

 

Okazało się, że ekstrakt z syropu klonowego zwiększa przepuszczalność komórek bakterii, dzięki czemu toruje antybiotykom drogę do ich wnętrza. W dodatku prawdopodobnie uszkadza pompę bakteryjną, która służy usuwaniu antybiotyku z wnętrza komórek.

 

Jeśli dalsze eksperymenty na myszach i innych organizmach - w tym ludzkich, zakończą się sukcesem, ekstrakt z syropu klonowego być może przyczyni się w przyszłości do skuteczniejszego leczenia infekcji bakteryjnych i pomoże w walce z antybiotykoopornością. (PAP)

 

ooo/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi