Strona główna Aktualności
Uczelnie

Wiceminister nauki: finansowanie szkolnictwa wyższego w Polsce jest stabilne

06.04.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Finansowanie szkolnictwa wyższego w Polsce jest stabilne - zapewniła w czwartek na posiedzeniu komisji sejmowej wiceminister nauki Teresa Czerwińska. Dodała, że resort nauki monitoruje kondycję finansową uczelni i ich byt nie jest zagrożony.

"Chcę podkreślić, że sytuacja w zakresie finansowania szkolnictwa wyższego w Polsce cechuje się stabilnością. Mamy stabilność finansowania zagwarantowaną poprzez ustawową gwarancję waloryzacji środków na szkolnictwo wyższe, które w roku 2017 skutkowało wzrostem nominalnym nakładów o 1,3 proc." – powiedziała wiceminister podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

 

Zapewniła, że kondycja finansowana uczelni jest monitorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) i ich byt "nie jest zagrożony". Pełne dane na temat sytuacji finansowej uczelni za zeszły rok będą znane w czerwcu, kiedy resort uzyska sprawozdania finansowe uczelni zweryfikowane przez biegłego rewidenta.

 

Czerwińska poinformowała również, że MNiSW dokonało już podziału dotacji podstawowej według nowego algorytmu dla państwowych wyższych szkół zawodowych.

 

W ramach tego podziału 25 uczelni otrzymało większą dotację niż w roku ubiegłym. Zyskały m.in. te uczelnie, które prowadzą kształcenie dualne. "To jest pożądana tendencja" - oceniła wiceminister.

 

Spośród nich 10 uczelni osiągnęło maksymalny dopuszczalny wzrost - 105 proc. dotacji z roku poprzedniego. "Dla pozostałych 11 uczelni dotacja została określona poniżej poziomu z roku poprzedniego, niemniej jednak podkreślam, że nie mogła być ona mniejsza niż 95 proc. dotacji z roku ubiegłego" – zaznaczyła Czerwińska.

 

Nowy algorytm przyznawania dotacji podstawowej dla uczelni publicznych obowiązuje od 1 stycznia br. Premiuje m.in. utrzymanie na uczelni odpowiedniej relacji między liczbą studentów a liczbą kadry dydaktycznej. Poza tym dotacja powiązana jest też z kategorią naukową jednostki, liczbą realizowanych tam projektów badawczych.

 

W nowym algorytmie wprowadzono "tunel bezpieczeństwa" - uczelnia nie może w ciągu roku stracić (ani też zyskać) więcej niż 5 proc. dotacji. "Wcześniejszy algorytm w ogólne nie miał żadnego mechanizmu zabezpieczenia wahań" - przypomniała Czerwińska. Zauważyła, że spadki w dotacji podstawowej niejednokrotnie w poprzednich latach bywały większe niż 5 procentowe. "Mechanizm pięcioprocentowy jest utrzymany na stałe" - zadeklarowała.

 

Wiceminister nauki zapowiedziała, że wyniki przydziału dotacji podstawowej dla uczelni ogólnoakademickich zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu. Czyli – jak zauważyła Czerwińska - stanie się to podobnie jak w zeszłym roku jeszcze w kwietniu.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Tagi: mnisw
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi