Strona główna Aktualności
Uczelnie

Wiceminister nauki: finansowanie szkolnictwa wyższego w Polsce jest stabilne

06.04.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Finansowanie szkolnictwa wyższego w Polsce jest stabilne - zapewniła w czwartek na posiedzeniu komisji sejmowej wiceminister nauki Teresa Czerwińska. Dodała, że resort nauki monitoruje kondycję finansową uczelni i ich byt nie jest zagrożony.

"Chcę podkreślić, że sytuacja w zakresie finansowania szkolnictwa wyższego w Polsce cechuje się stabilnością. Mamy stabilność finansowania zagwarantowaną poprzez ustawową gwarancję waloryzacji środków na szkolnictwo wyższe, które w roku 2017 skutkowało wzrostem nominalnym nakładów o 1,3 proc." – powiedziała wiceminister podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

 

Zapewniła, że kondycja finansowana uczelni jest monitorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) i ich byt "nie jest zagrożony". Pełne dane na temat sytuacji finansowej uczelni za zeszły rok będą znane w czerwcu, kiedy resort uzyska sprawozdania finansowe uczelni zweryfikowane przez biegłego rewidenta.

 

Czerwińska poinformowała również, że MNiSW dokonało już podziału dotacji podstawowej według nowego algorytmu dla państwowych wyższych szkół zawodowych.

 

W ramach tego podziału 25 uczelni otrzymało większą dotację niż w roku ubiegłym. Zyskały m.in. te uczelnie, które prowadzą kształcenie dualne. "To jest pożądana tendencja" - oceniła wiceminister.

 

Spośród nich 10 uczelni osiągnęło maksymalny dopuszczalny wzrost - 105 proc. dotacji z roku poprzedniego. "Dla pozostałych 11 uczelni dotacja została określona poniżej poziomu z roku poprzedniego, niemniej jednak podkreślam, że nie mogła być ona mniejsza niż 95 proc. dotacji z roku ubiegłego" – zaznaczyła Czerwińska.

 

Nowy algorytm przyznawania dotacji podstawowej dla uczelni publicznych obowiązuje od 1 stycznia br. Premiuje m.in. utrzymanie na uczelni odpowiedniej relacji między liczbą studentów a liczbą kadry dydaktycznej. Poza tym dotacja powiązana jest też z kategorią naukową jednostki, liczbą realizowanych tam projektów badawczych.

 

W nowym algorytmie wprowadzono "tunel bezpieczeństwa" - uczelnia nie może w ciągu roku stracić (ani też zyskać) więcej niż 5 proc. dotacji. "Wcześniejszy algorytm w ogólne nie miał żadnego mechanizmu zabezpieczenia wahań" - przypomniała Czerwińska. Zauważyła, że spadki w dotacji podstawowej niejednokrotnie w poprzednich latach bywały większe niż 5 procentowe. "Mechanizm pięcioprocentowy jest utrzymany na stałe" - zadeklarowała.

 

Wiceminister nauki zapowiedziała, że wyniki przydziału dotacji podstawowej dla uczelni ogólnoakademickich zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu. Czyli – jak zauważyła Czerwińska - stanie się to podobnie jak w zeszłym roku jeszcze w kwietniu.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Tagi: mnisw
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Łatwiejsza jest sztuka pamiętania od sztuki zapominania.
Tadeusz Kotarbiński

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->