Strona główna Aktualności
Przyroda

Podsłuchać nocne przeloty ptaków

11.04.2017 Ekologia, Przyroda

Fot. Fotolia

Wiele gatunków ptaków wędruje nocą, charakterystycznie się przy tym odzywając. Ornitolodzy i akustycy połączyli siły i postanowili nagrać odgłosy tych nocnych wędrówek. Mikrofony skierowali szczególnie w stronę drozdów: kosów, śpiewaków i droździków.

Ptaki wędrując na zimowiska przemierzają nie tylko dalekie dystanse, ale również znacznie krótsze odcinki. Zwykle monitoring ptasich wędrówek jest prowadzony w dzień - poprzez zwykłe obserwacje ptaków, akcje ich obrączkowania. "My chcielibyśmy wykorzystać do obserwacji także nocną porę, wykorzystując fakt, że większość ptaków przemieszcza się nocą, a część z nich odzywa się podczas swoich nocnych wędrówek" - wyjaśnia w rozmowie z PAP doktorantka Akademii Górniczo-Hutniczej Hanna Pamuła.

 

Akustycy z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz ornitolodzy ze Stacji Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego połączyli siły i chcą nagrać głosy przemieszczających się w nocy ptaków, zidentyfikować je, klasyfikując do poszczególnych gatunków. W ten sposób pomogą w badaniach nocnych wędrówek ptaków. "Zależy nam głównie na niewielkich ptakach wróblowych, takich jak śpiewaki, kosy, droździki. To najczęstsze ptaki, które możemy usłyszeć podczas nocnych migracji. Potwierdzają to nasze pierwsze nagrania" - mówi Pamuła.

 

Pierwszy sezon nagrań już za naukowcami. Jesienią 2016 roku - między wrześniem a listopadem - tuż przy plaży niedaleko Koszalina na kilkumetrowych palach ustawili specjalne mikrofony. To miejsce, w którym od ponad 50 lat gdańscy ornitolodzy prowadzą obrączkowanie ptaków w ramach projektu Akcja Bałtycka. Nad morzem szansa na owocne nagrania jest spora, bo tam obserwowany jest największy przelot ptaków. W centralnej Polsce takich głosów nagrałoby się zdecydowanie mniej.

 

Nagrania trwały przez prawie dwa miesiące - od zachodu do wschodu słońca, kilkanaście godzin na dobę. Materiału do analizy jest więc mnóstwo, a w godzinnym nagraniu znajduje się zwykle zaledwie kilkanaście sekund zawierających ptasie głosy. Najpierw są one wyławiane z nagrań, a potem następuje ich klasyfikacja, czyli dopasowanie głosów do poszczególnych gatunków. Aby uniknąć tego żmudnego i czasochłonnego zajęcia naukowcy szukają skutecznych automatycznych metod detekcji.

 

"Istniejące na rynku programy nie do końca sprawdzają się w naszym projekcie. Głosy, które chcemy wykryć z reguły są cichutkie, impulsowe, czyli bardzo krótkie. Programy najczęściej po prostu je odfiltrowują, nie zauważają ich. Mamy też bardzo dużą liczbę fałszywych – nieptasich - detekcji" - wyjaśnia Pamuła. Naukowcy z AGH chcą więc opracować system dopasowany do wykrywania głosów nocnych ptasich migrantów.

 

Nocny monitoring może się przydać np. do porównywania intensywności migracji ptaków w różnych miejscach; ochrony miejsc szczególnie istotnych z punktu widzenia wędrujących ptaków; jest też ważny podczas projektowania inwestycji np. farm wiatrowych. "Możemy w ten sposób wykrywać rzadkie gatunki ptaków na danym obszarze, albo poznawać ich trasy przelotów czy zasięgi występowania. Niektóre gatunki w danym miejscu można wykryć właśnie dzięki temu, że odzywają się w nocy, bo w dzień trudno je zobaczyć" - wyjaśnia rozmówczyni PAP.

 

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

 

ekr/ agt/

Tagi: agh

Źródło: Hanna Pamuła

Źródło: Hanna Pamuła

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Odrobina filozofii skłania umysł człowieka ku ateizmowi. Ale prawdziwa głębia filozofii zwraca umysł ku religii.
Francis Bacon

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->