Strona główna Aktualności
Technologie

2 mld zł dla polskich innowacji - dzięki dwóm funduszom NCBR

07.04.2017 Technologie, Innowacje

Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) uruchamia dwa Fundusze Funduszy, które w najbliższych latach na inwestycje przeznaczą 2 mld złotych - ogłoszono w piątek w Warszawie. Zadaniem funduszy NCBR CVC i NCBR VC jest wykreowanie rynku inwestycji technologicznych.

Dwa fundusze – NCBR VC i NCBR CVC – mają za zadanie z jednej strony efektywnie rozdysponowywać środki unijne, a z drugiej aktywnie włączyć korporacje i inwestorów indywidualnych w finansowanie polskich projektów technologicznych.

 

"Kładziemy fundamenty pod system komercjalizacji projektów B+R (badania i rozwój - przyp. PAP) z wykorzystaniem instrumentów finansowych. To ważne dopełnienie stworzonego przez NCBR ekosystemu wspierania polskich projektów technologicznych na wszystkich etapach rozwoju" – powiedział w piątek wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. Dodał, że uruchomione mechanizmy są "dosyć rzadkie na polskim rynku". Jego zdaniem powołanie funduszy to "dobry komunikat" dla firm, które rozpoczęły działalność innowacyjną w każdej z branż.

 

NCBR VC (z ang. Venture Capital) to Fundusz Funduszy powstały na mocy umowy podpisanej w piątek między NCBR a spółkami VC3.0 sp. z o.o. i FinCrea TFI S.A. NCBR VC będzie dysponował sumą 1,1 mld zł na inwestycje, z czego co najmniej połowa środków będzie pochodziła od inwestorów prywatnych. To pierwszy polski profesjonalny inwestor instytucjonalny, który systemowo zapewni finansowanie dla funduszy typu VC. Spółki, z którymi zawarto w piątek umowę, będą zarządzały powołanym Funduszem Funduszy i budowały portfel najlepszych funduszy VC, które zainwestują w małe i średnie firmy o profilu technologicznym z wysokim potencjałem rozwoju.

 

Z kolei NCBR CVC (z ang. Corporate Venture Capital) to efekt umowy zawartej pod koniec grudnia zeszłego roku między NCBR a Polskim Funduszem Rozwojowym i BGK TFI. Łączne środki na inwestycje z tego Funduszu Funduszy wynoszą 880 mln zł – połowa środków pochodzi z NCBR, druga połowa jest wkładem inwestorów korporacyjnych.

 

"Uruchamiając NCBR CVC i NCBR VC nie myślimy wyłącznie o teraźniejszości i wypełnieniu luki kapitałowej na polskim rynku venture capital. Inwestowane przez nas pieniądze będą pracować na rynku przez długi czas, zapewniając finansowanie przełomowym projektom technologicznym, które mogą stać się wizytówką Polski na świecie" – ocenił w piątek dyrektor NCBR prof. Maciej Chorowski. Zapewnił, że dzięki tym instrumentom wielokrotnie zwiększy się dostęp małych i średnich przedsiębiorstw do finansowania projektów z udziałem prac badawczo-rozwojowych przy wykorzystaniu kapitału typu venture.

 

Jak podało NCBR, w 2016 r. aktywność funduszy CVC na świecie sięgnęła ok. 25 mld USD. (PAP)

 

szz/ agt/

Tagi: mnisw , ncbr
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.
Arthur Charles Clarke

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi