Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
10.04.2017 aktualizacja 10.04.2017

Jesienią pierwsze zastosowanie polskiego robota kardiochirurgicznego

Pierwsze zastosowanie kliniczne polskiego robota kardiochirurgicznego podczas operacji jest planowane jesienią – poinformowano w piątek podczas konferencji w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (FRK) w Zabrzu (Śląskie).

Operację z wykorzystaniem robota opracowanego w FRK im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu ma przeprowadzić jego syn, kardiochirurg dr Grzegorz Religa.

„Wiemy, że będzie to operacja zastawki mitralnej. Technicznie jesteśmy w pełni przygotowani, natomiast konieczne jest dopełnienie pewnych procedur formalnych, prawnych, dlatego planujemy operację jesienią” – powiedział w piątek PAP główny konstruktor robota dr hab. Zbigniew Nawrat.

Postępy w pracach nad robotem kardiochirurgicznym były jednym z tematów piątkowej XIV konferencji BioMedTech Silesia, organizowanej przez FRK.

Założona przez wybitnego kardiochirurga, ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religę (1938-2009) fundacja wspiera rozwój polskiej kardiochirurgii, wprowadzając do praktyki klinicznej nowoczesne techniki i technologie w zakresie leczenia serca. Główne kierunki jej działania to badania nad protezami serca, nad protezami zastawek serca, badania z dziedziny biocybernetyki i biotechnologii. (PAP)

lun/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024