Strona główna Aktualności
Przyroda

Baśniowe wybrzeża Bałtyku

19.04.2017 Przyroda, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Z tajemniczą historią raukarów - spektakularnych form ukształtowania skalnych wybrzeży Morza Bałtyckiego - mierzy się dr Mateusz Czesław Strzelecki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Raukary to grupy skalnych ostańców górujące nad wapiennymi platformami rozciągającymi się wzdłuż wybrzeży Gotlandii i Farö.

"Wybrzeża raukarowe są jedną z głównych atrakcji turystycznych w Szwecji. Baśniowy skalny krajobraz, który wyłania się wzdłuż wybrzeży północnej Gotlandii i jej siostrzanej wyspy Farö był inspiracją dla wielu artystów, chociażby jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kinematografii – Ingmara Bergmana. To, co ciekawiło turystów i ludzi kultury i sztuki, zostało pominięte przez geomorfologów i słynne formy nie doczekały się jeszcze wyjaśnienia ich powstania i przetrwania" - zaobserwował dr Strzelecki.

 

W jego opinii, holoceńska ewolucja Bałtyku należy do najbardziej fascynujących historii zmian środowiskowych w Europie. Kluczowe informacje dotyczące zmian poziomu morza oraz wahań klimatycznych i związanych z nimi przemian środowiskowych były dotychczas wyszukiwane w nadmorskich jeziorach, torfowiskach i szerokim pasie barierowo-lagunowym południowego Bałtyku.

 

Naukowiec pracujący na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska UWr zauważył, że tylko nieliczne prace skupiły się na badaniach skalnych odcinków wybrzeży. A to właśnie takie wybrzeża są charakterystycznym elementem krajobrazu wysp bałtyckich od Bornholmu, przez Olandię, Gotlandię, Farö, Hiiumeę, Saaremę aż po tysiące wysepek Archipelagu Alandzkiego.

 

Narodowe Centrum Nauki przychyliło się do wniosku o wsparcie projektu „POROCO – Mechanizmy kontrolujące ewolucję i geomorfologię wybrzeży skalistych w klimatach polarnych”. Kwotą 784 tys. zł dofinansowuje badania, w których dr Strzelecki zamierza wyjaśnić w jaki sposób setki wapiennych ostańców wykształciło się wzdłuż wyłaniających się wybrzeży Gotlandii i Farö oraz sprawdzić, czy rzeźba tych skalnych form i otaczających je klifów i platform zawiera w sobie informację o szeregu zmian środowiskowych, jakie zaszły w regionie bałtyckim w holocenie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kol/ agt/

Raukars at the coast of the island Faro near Gotland in the Baltic sea of Sweden

trofotodesign - Fotolia trofotodesign - Fotolia / Alexander Trofimov

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi