Strona główna Aktualności
Przyroda

Baśniowe wybrzeża Bałtyku

19.04.2017 Przyroda, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Z tajemniczą historią raukarów - spektakularnych form ukształtowania skalnych wybrzeży Morza Bałtyckiego - mierzy się dr Mateusz Czesław Strzelecki z Uniwersytetu Wrocławskiego. Raukary to grupy skalnych ostańców górujące nad wapiennymi platformami rozciągającymi się wzdłuż wybrzeży Gotlandii i Farö.

"Wybrzeża raukarowe są jedną z głównych atrakcji turystycznych w Szwecji. Baśniowy skalny krajobraz, który wyłania się wzdłuż wybrzeży północnej Gotlandii i jej siostrzanej wyspy Farö był inspiracją dla wielu artystów, chociażby jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kinematografii – Ingmara Bergmana. To, co ciekawiło turystów i ludzi kultury i sztuki, zostało pominięte przez geomorfologów i słynne formy nie doczekały się jeszcze wyjaśnienia ich powstania i przetrwania" - zaobserwował dr Strzelecki.

 

W jego opinii, holoceńska ewolucja Bałtyku należy do najbardziej fascynujących historii zmian środowiskowych w Europie. Kluczowe informacje dotyczące zmian poziomu morza oraz wahań klimatycznych i związanych z nimi przemian środowiskowych były dotychczas wyszukiwane w nadmorskich jeziorach, torfowiskach i szerokim pasie barierowo-lagunowym południowego Bałtyku.

 

Naukowiec pracujący na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska UWr zauważył, że tylko nieliczne prace skupiły się na badaniach skalnych odcinków wybrzeży. A to właśnie takie wybrzeża są charakterystycznym elementem krajobrazu wysp bałtyckich od Bornholmu, przez Olandię, Gotlandię, Farö, Hiiumeę, Saaremę aż po tysiące wysepek Archipelagu Alandzkiego.

 

Narodowe Centrum Nauki przychyliło się do wniosku o wsparcie projektu „POROCO – Mechanizmy kontrolujące ewolucję i geomorfologię wybrzeży skalistych w klimatach polarnych”. Kwotą 784 tys. zł dofinansowuje badania, w których dr Strzelecki zamierza wyjaśnić w jaki sposób setki wapiennych ostańców wykształciło się wzdłuż wyłaniających się wybrzeży Gotlandii i Farö oraz sprawdzić, czy rzeźba tych skalnych form i otaczających je klifów i platform zawiera w sobie informację o szeregu zmian środowiskowych, jakie zaszły w regionie bałtyckim w holocenie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kol/ agt/

Raukars at the coast of the island Faro near Gotland in the Baltic sea of Sweden

trofotodesign - Fotolia trofotodesign - Fotolia / Alexander Trofimov

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Odrobina filozofii skłania umysł człowieka ku ateizmowi. Ale prawdziwa głębia filozofii zwraca umysł ku religii.
Francis Bacon

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->