Strona główna Aktualności
Przyroda

Ichnologia opowie o tropikalnym morzu w Europie

20.04.2017 Przyroda

Fot. Fotolia

Tu, gdzie dziś stoją nasze domy, gdzie wieżowce drapią chmury, a autostrady łączą ze sobą europejskie stolice, dawniej rozciągało się płytkie, tropikalne morze. Kwitło w nim bujne życie. Tak wyglądał świat środkowego triasu. Cofnijmy się o jakieś 247-237 milionów lat...

Próby zrozumienia historii geologicznej naszej planety oraz pochodzenia nas samych podejmują ichnolodzy. Ichnologia jest nauką o śladach tworzonych przez organizmy w osadzie. Na podstawie badań kopalnych śladów zwanych skamieniałościami geolodzy odtwarzają paleogłębokości zbiornika wodnego, wnioskują na temat fizykochemicznych parametrów paleośrodowiska i dawnych wahań poziomu morza.

 

To, jak wyglądało środowisko w triasie środkowym, sprawdzi dr Michał Stachacz z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec bada, jak zespoły organizmów penetrujących i drążących osad reagowały na zmiany warunków środowiskowych w swoich czasach. Ustali też, które parametry środowiska miały największy wpływ na zachowanie tych organizmów.

 

"Organizmy, zwłaszcza te bez zewnętrznej muszli, pozostawiały różne ślady w osadzie, w którym chroniły się przed drapieżnikami lub szukały pokarmu. Kształt, wielkość czy orientacja śladów były nie tylko

kontrolowane przez sam organizm, ale także przez otaczające go środowisko i zmiany w nim zachodzące" - wyjaśnia adiunkt w Zakładzie Geodynamiki i Geologii Środowiskowej UJ.

 

Skały środkowotriasowe z zapisem działalności życiowej organizmów eksploatowane są w kilkudziesięciu kamieniołomach i łomach gospodarskich na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej. Projekt dra Stachacza połączy tradycyjne obserwacje terenowe i mikroskopowe z nowoczesną mikrotomografią rentgenowską i geochemią izotopów stabilnych wybranych pierwiastków lekkich. To pozwoli zrekonstruować zależności pomiędzy środowiskiem, organizmem a osadem. Badania dofinansuje Narodowe Centrum Nauki.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kol/ zan/

Tagi: morze , trias
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi