Strona główna Aktualności
Przyroda

Ichnologia opowie o tropikalnym morzu w Europie

20.04.2017 Przyroda

Fot. Fotolia

Tu, gdzie dziś stoją nasze domy, gdzie wieżowce drapią chmury, a autostrady łączą ze sobą europejskie stolice, dawniej rozciągało się płytkie, tropikalne morze. Kwitło w nim bujne życie. Tak wyglądał świat środkowego triasu. Cofnijmy się o jakieś 247-237 milionów lat...

Próby zrozumienia historii geologicznej naszej planety oraz pochodzenia nas samych podejmują ichnolodzy. Ichnologia jest nauką o śladach tworzonych przez organizmy w osadzie. Na podstawie badań kopalnych śladów zwanych skamieniałościami geolodzy odtwarzają paleogłębokości zbiornika wodnego, wnioskują na temat fizykochemicznych parametrów paleośrodowiska i dawnych wahań poziomu morza.

 

To, jak wyglądało środowisko w triasie środkowym, sprawdzi dr Michał Stachacz z Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec bada, jak zespoły organizmów penetrujących i drążących osad reagowały na zmiany warunków środowiskowych w swoich czasach. Ustali też, które parametry środowiska miały największy wpływ na zachowanie tych organizmów.

 

"Organizmy, zwłaszcza te bez zewnętrznej muszli, pozostawiały różne ślady w osadzie, w którym chroniły się przed drapieżnikami lub szukały pokarmu. Kształt, wielkość czy orientacja śladów były nie tylko

kontrolowane przez sam organizm, ale także przez otaczające go środowisko i zmiany w nim zachodzące" - wyjaśnia adiunkt w Zakładzie Geodynamiki i Geologii Środowiskowej UJ.

 

Skały środkowotriasowe z zapisem działalności życiowej organizmów eksploatowane są w kilkudziesięciu kamieniołomach i łomach gospodarskich na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej. Projekt dra Stachacza połączy tradycyjne obserwacje terenowe i mikroskopowe z nowoczesną mikrotomografią rentgenowską i geochemią izotopów stabilnych wybranych pierwiastków lekkich. To pozwoli zrekonstruować zależności pomiędzy środowiskiem, organizmem a osadem. Badania dofinansuje Narodowe Centrum Nauki.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kol/ zan/

Tagi: morze , trias
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi