Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
12.04.2017 aktualizacja 12.04.2017

Uniwersytet Opolski będzie kształcił menadżerów kultur mniejszościowych

Menadżer kultur mniejszościowych - to nowy kierunek studiów, który zostanie uruchomiony na Uniwersytecie Opolskim. We wtorek porozumienie w tej sprawie podpisały władze uczelni i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim

Specjalność "menadżer kultur mniejszościowych" powstanie w ramach Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego. W jego utworzenie zaangażowało się Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim (TSKN). Zgodnie z zawartym porozumieniem, strony będą udzielać sobie wzajemnego wsparcia m.in. w organizacji konferencji, seminariów oraz przy organizacji staży i praktyk.

Pierwsi studenci nowej specjalności mogą rozpocząć naukę już w roku akademickim 2017/2018. Kierunek mogą wybierać zarówno członkowie mniejszości, jak i inne osoby zainteresowane tą problematyką. Absolwenci tej specjalności - dzięki wiedzy o wielokulturowości - będą przygotowani do pracy w organizacjach pozarządowych, instytucjach kulturalnych, mediach czy samorządach.

Jak przypomniał przewodniczący TSKN Rafał Bartek, utworzenie kierunku etnofilologicznego od wielu lat postulowała grupa robocza Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. "Utworzenie specjalności Menadżer Kultur Mniejszościowych jest wydarzeniem przełomowym w skali kraju" - ocenił. Zapowiedział, że TSKN będzie wspierać Uniwersytet Opolski, oferując studentom m.in. miejsc praktyk. "Będziemy również dążyć do tego, by w ramach tej specjalności zajęcia prowadzili wybitni naukowcy, zarówno z Polski jak i zza granicy, którzy w temacie mniejszości się specjalizują" - powiedział Bartek.

Dziekan wydziału filologicznego dr hab. Joanna Czaplińska podkreśliła, że studenci nowej specjalności będa mieli okazję nie tylko zdobyć wiedzę teoretyczną, lecz także nabyć "szerokie umiejętności praktyczne". "Cieszymy się, że Uniwersytet Opolski jako pierwszy uniwersytet w Polsce proponuje studentom nową specjalność dotyczącą mniejszości" - powiedziała dziekan.

Program specjalności łączy elementy nauk humanistycznych, społecznych, ekonomicznych i prawnych. Szczególny nacisk będzie położony na kształcenie specjalistów zorientowanych w dziedzictwie regionu śląskiego – w kulturze mniejszości żyjących na Śląsku oraz w dziedzinie funkcjonowania instytucji kultury i ich promocji, podstaw komunikacji społecznej i międzykulturowej. Specjalność oferuje rozszerzone kursy języków niemieckiego i czeskiego oraz możliwość nauki jeszcze innych języków obcych.

PAP - Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

masz/ karo/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024