Strona główna Aktualności
Świat

Słonie są świadome własnego ciała

14.04.2017 Świat

Fot. Fotolia

Słonie potrafią zrozumieć, że ich ciało może być przeszkodą w wykonywaniu różnych zadań – czytamy w piśmie „Scientific Reports”. Stanowi to kolejny dowód na wysoki poziom inteligencji i samoświadomości tych zwierząt.

Słonie są jednym z niewielu gatunków zwierząt, które są w stanie zdać tzw. „test lustra” – polega on na

udowodnieniu, że zwierzę rozpoznaje w lustrze swoje własne odbicie, zamiast uznać je za innego osobnika. Tymczasem samoświadomość słoni obejmuje również rozpoznawanie ograniczeń stawianych przez ich własne ciała – sugerują wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge.

 

W ramach eksperymentu słonie miały podać znajdującemu się przed nimi człowiekowi drążek przymocowany do maty, na której stały. Jak się okazało, były one w stanie ocenić, że ciężar ich ciała przeszkadza im w wykonaniu zadania i znaleźć rozwiązanie tego problemu. Na 48 prób, badane zwierzęta schodziły z maty średnio 42 razy.

 

Co więcej, podczas kontrolnego badania – kiedy drążek nie był przywiązany do maty – słonie potrafiły zrozumieć, że sytuacja uległa zmianie i ich ciało nie stanowi już dłużej problemu przy podawaniu drążka. W tej fazie eksperymentu schodziły z maty średnio 3 razy na 48 prób.

 

"Słonie rozumiały, że ich ciała stanowiły przeszkodę, więc ustawiały się tak, aby być w stanie wykonać zadanie. W podobnych testach małe dzieci są w stanie zrozumieć to w wieku około dwóch lat" – tłumaczy jeden z autorów badania dr Josh Plotnik.

 

"Sugeruje to, że słonie mogą być świadome swojej odrębności od przedmiotów czy środowiska" – dodaje badacz. – "Zaliczenie tego testu oraz testu lustra oznacza, że posiadają ona poziom samozrozumienia, który jest dość rzadki w królestwie zwierząt".

 

Z wcześniejszych badań wiadomo, że wszystkie gatunki zwierząt, które udowodniły odpowiedni poziom samoświadomości w ramach testu lustra, posiadają do pewnego stopnia zdolność współpracy przy rozwiązywaniu problemów, przyjmowania perspektywy innych oraz empatii. Sugeruje to, że wykształcanie się samoświadomości może być związane z życiem w społecznościach.

 

Badanie samoświadomości demonstrowanej przez test lustra, jak i świadomości własnego ciała zwierząt pomaga lepiej zrozumieć ich poziom rozumienia samych siebie oraz ich miejsca w środowisku. To z kolei wpływa na nasze zrozumienie ich zachowań – podkreślają autorzy badania. (PAP)

 

kflo/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi