Strona główna Aktualności
Uczelnie

Studenci projektują ubrania dla Centrum Nauki i Techniki EC1

18.04.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Studenci Politechniki Łódzkiej zaprojektują ubrania dla pracowników powstającego Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Ubrania mają mieć nowoczesną, oryginalną formę, ale także podkreślać bogatą historię i tradycję zabytkowej elektrociepłowni EC1.

Konkurs skierowany jest do studentów oraz absolwentów Politechniki Łódzkiej, a przede wszystkim Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Sponsorem nagrody w wysokości 3 tys. zł jest EC1 Łódź-Miasto Kultury, na zlecenie którego powstają projekty. Rozstrzygnięcie konkursu - w czerwcu.

 

Dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów prof. Katarzyna Grabowska jest przekonana, że studenci zaproponują ciekawe rozwiązania, bo ich głowy są pełne oryginalnych pomysłów. "Często nas zaskakują swoją kreatywnością" – podkreśla Grabowska.

 

Studenci mają zaprojektować trzy rodzaje strojów: dla pracowników laboratoriów, dla obsługi technicznej ekspozycji oraz dla animatorów - pracowników działu ekspozycji EC1. Ubrania mają mieć nowoczesną, oryginalną formę oraz odzwierciedlać możliwości zastosowań nowoczesnych technologii włókienniczych. Jednocześnie mają podkreślać bogatą historię i tradycję miejsca, czyli zabytkowej elektrociepłowni EC1.

 

Wszystkie projekty mają być spójne wizualnie oraz zawierać logo EC1 Łódź – Miasto Kultury i ewentualnie inne elementy identyfikacji wizualnej.

 

Łódzkie Centrum Nauki i Techniki, które powstaje w zachodniej części kompleksu dawnej elektrociepłowni EC1, ma ruszyć jesienią tego roku. Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Pierwsza z nich - "Przetwarzanie energii" - ma prezentować przede wszystkim zrewitalizowaną elektrownię, w której się znajduje.

 

Kolejna ścieżka edukacyjna - "Rozwój wiedzy i cywilizacji" - przybliżać ma wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych, a trzecia - "Mikroświat i Makroświat" - zjawiska, które ze względu na skalę, w jakiej się odbywają, są niemożliwe do śledzenia bez pomocy nowoczesnej technologii. Pokazywać ma obecny stan badań nad tym, co jest niewidoczne dla ludzkiego oka, jak np. atomy czy kwarki, a z drugiej strony - wszechświat i aktualny stan badań nad kosmosem.

 

Centrum ma być naszpikowane nowoczesnymi technologiami. Znajdzie się w nim w sumie ponad 140 różnych instalacji, z których praktycznie każda będzie interaktywna. W sferycznym kinie 3D będzie można zobaczyć z bliska odległe gwiazdy, a na dużym bezszwowym ekranie prezentowane będą zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. W łódzkim centrum będzie można np. wejść na długi most i wprawić go własnym ruchem w rezonans, pobawić się symulacją sterowania elektrownią atomową czy poznać zasadę działania kolejki magnetycznej, której wagoniki unoszą się w powietrzu.

 

Szacuje się, że przy pełnej zdolności łódzkie CNiT EC1 odwiedzać może ponad 430 tys. osób rocznie. (PAP Life)

 

szu/ jbr/

Tagi: moda , design
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Zobacz podobne

Więcej

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi