Strona główna Aktualności
Uczelnie

Studenci projektują ubrania dla Centrum Nauki i Techniki EC1

18.04.2017 Uczelnie

Fot. Fotolia

Studenci Politechniki Łódzkiej zaprojektują ubrania dla pracowników powstającego Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Ubrania mają mieć nowoczesną, oryginalną formę, ale także podkreślać bogatą historię i tradycję zabytkowej elektrociepłowni EC1.

Konkurs skierowany jest do studentów oraz absolwentów Politechniki Łódzkiej, a przede wszystkim Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów. Sponsorem nagrody w wysokości 3 tys. zł jest EC1 Łódź-Miasto Kultury, na zlecenie którego powstają projekty. Rozstrzygnięcie konkursu - w czerwcu.

 

Dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów prof. Katarzyna Grabowska jest przekonana, że studenci zaproponują ciekawe rozwiązania, bo ich głowy są pełne oryginalnych pomysłów. "Często nas zaskakują swoją kreatywnością" – podkreśla Grabowska.

 

Studenci mają zaprojektować trzy rodzaje strojów: dla pracowników laboratoriów, dla obsługi technicznej ekspozycji oraz dla animatorów - pracowników działu ekspozycji EC1. Ubrania mają mieć nowoczesną, oryginalną formę oraz odzwierciedlać możliwości zastosowań nowoczesnych technologii włókienniczych. Jednocześnie mają podkreślać bogatą historię i tradycję miejsca, czyli zabytkowej elektrociepłowni EC1.

 

Wszystkie projekty mają być spójne wizualnie oraz zawierać logo EC1 Łódź – Miasto Kultury i ewentualnie inne elementy identyfikacji wizualnej.

 

Łódzkie Centrum Nauki i Techniki, które powstaje w zachodniej części kompleksu dawnej elektrociepłowni EC1, ma ruszyć jesienią tego roku. Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. Pierwsza z nich - "Przetwarzanie energii" - ma prezentować przede wszystkim zrewitalizowaną elektrownię, w której się znajduje.

 

Kolejna ścieżka edukacyjna - "Rozwój wiedzy i cywilizacji" - przybliżać ma wiedzę z dziedziny chemii, fizyki i nauk przyrodniczych, a trzecia - "Mikroświat i Makroświat" - zjawiska, które ze względu na skalę, w jakiej się odbywają, są niemożliwe do śledzenia bez pomocy nowoczesnej technologii. Pokazywać ma obecny stan badań nad tym, co jest niewidoczne dla ludzkiego oka, jak np. atomy czy kwarki, a z drugiej strony - wszechświat i aktualny stan badań nad kosmosem.

 

Centrum ma być naszpikowane nowoczesnymi technologiami. Znajdzie się w nim w sumie ponad 140 różnych instalacji, z których praktycznie każda będzie interaktywna. W sferycznym kinie 3D będzie można zobaczyć z bliska odległe gwiazdy, a na dużym bezszwowym ekranie prezentowane będą zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. W łódzkim centrum będzie można np. wejść na długi most i wprawić go własnym ruchem w rezonans, pobawić się symulacją sterowania elektrownią atomową czy poznać zasadę działania kolejki magnetycznej, której wagoniki unoszą się w powietrzu.

 

Szacuje się, że przy pełnej zdolności łódzkie CNiT EC1 odwiedzać może ponad 430 tys. osób rocznie. (PAP Life)

 

szu/ jbr/

Tagi: moda , design
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Zobacz podobne

Więcej

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Łatwiejsza jest sztuka pamiętania od sztuki zapominania.
Tadeusz Kotarbiński

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->