Strona główna Aktualności
Technologie

Wrocław/ Ruszyły prace nad Atlasem Zasobów Otwartej Nauki

18.04.2017 Technologie

Fot. Fotolia

Dane badawcze, naukowe bazy danych, zdjęcia, nagrania wideo, kolekcje rysunków i szkiców czy próbki glebowe to tylko część obiektów Atlasu Zasobów Otwartej Nauki (AZON). Projekt, który daje dostęp do zasobów w formie cyfrowej, realizują wrocławskie uczelnie.

AZON to internetowa platforma informacyjna, która będzie powszechnie dostępna. Przedsięwzięcie powstaje w ramach projektu Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl w Centrum Wiedzy i Nauki Technicznej (CWiNT) Politechniki Wrocławskiej. Partnerami projektu AZON są inne wrocławskie uczelnie: Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk z Warszawy.

 

Materiały naukowe, które będą udostępniane w ramach AZON, powstały w trakcie badań, działań edukacyjnych i popularyzatorskich. Zbiory będą zintegrowane i przygotowane tak, by łatwo je było przeszukiwać, używać ich i wykorzystywać, np. w nauce czy biznesie.

 

Jak podkreślił kierownik projektu i dyrektor CWiNT dr Waldemar Grzebyk, udostępnienie materiałów naukowych przez badacza to najłatwiejszy sposób prezentacji tematyki, którą się zajmuje. „Takie udostępnienie pozwala przede wszystkim rozwijać działalność badawczą i szukać partnerów na świecie do wspólnych projektów” – powiedział PAP dr Grzebyk.

 

Dodał, że każda uczelnia w Polsce posiada zasoby, które udostępnia na platformach informatycznych. „Nie ma jednak spójnego systemu, w którym można udostępniać zasoby wypracowane w ramach prac naukowo-badawczych czy rozwojowych. Nie ma też zdefiniowanych formatów i sposobów prezentacji otrzymanych wyników” – powiedział kierownik projektu.

 

Właśnie taki spójny system ma oferować AZON.

 

Politechnika Wrocławska na platformie AZON zamierza umieścić m.in. dane badawcze, naukowe bazy danych, materiały e-learningowe, nagrania audycje akademickiego Radia Luz. „Ponadto udostępnimy zasoby Muzeum Politechniki Wrocławskiej, modele 3D, skany zdjęć 360 stopni tych modeli, materiały konferencyjne, publikacje naukowe, raporty i notatki, a także zasoby Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej i bazy dorobku naukowego” – powiedział Wojciech Drzewiński, kierownik odpowiedzialny za udostępnianie zasobu Politechniki Wrocławskiej.

 

Wrocławska Akademia Wychowania Fizycznego zamierza udostępnić zdjęcia, nagrania wideo oraz książki czasopisma i monografie. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu umieści zaś na platformie ponad 7, 3 tys. dokumentów i obiektów. Będzie to m.in.: interaktywna baza działalności badawczej i rozwojowej. Pozostałą część zasobów będą tworzyć: kolekcje makroskopowe, kolekcje obrazów, rysunków i szkiców z architektury, kolekcje okazów roślinnych i zwierzęcych, próbki glebowe.

 

Natomiast Instytut Badań Systemowych PAN z Warszawy chce udostępniać prace doktorskie z lat 1988-2010, które do tej pory nie były dostępne online. Kolekcję stanowią rozprawy obronione przez Radę Naukową IBS PAN w dziedzinie nauk technicznych z automatyki, robotyki oraz informatyki.

 

"Brakuje swobodnego dostępu do treści rozpraw, a umieszczenie ich w AZON-ie niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia ich dostępności dla naukowców, specjalistów i studentów" – powiedziała Dagmara Borkowska z IBS PAN.

 

Ponad 1,8 tys. publikacji w AZON-ie chce umieścić Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Będą to prace wydane w XIX i I poł. XX w. "Wybrane do zdigitalizowania publikacje stanowią dorobek uczonych i pionierów światowej i europejskiej medycyny, profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego” – powiedziała Renata Sławińska z Uniwersytetu Medycznego. Zigitalizowana zostanie także baza preparatów histologicznych, która obejmuje 1,5 tys. przypadków preparowanych różnymi metodami laboratoryjnymi.

 

AZON będzie przystosowany do potrzeb osób niewidzących, niedowidzących i niesłyszących dzięki zastosowaniu m.in. transkrypcji, syntezy mowy, lektora języka migowego czy napisów.

 

Istotnym elementem projektu jest także opracowanie zasad formalno-prawnych związanych z udostępnianiem własności intelektualnej. „Bardzo często mamy wątpliwości, co udostępniać, na jakich zasadach, na jakich licencjach. W tym projekcie postaramy się dokonać analizy, która pomoże twórcom zdecydować, czy i na jakich warunkach mogą udostępniać wytworzone zasoby w ramach swojej pracy” – tłumaczył dr Grzebyk.

 

Materiały umieszczone na platformie AZON mają być udostępniane nieodpłatnie. Zasoby naukowe będą umieszczane na platformie sukcesywnie, w pełni będą dostępne we wrześniu 2019 r. Projekt jest finansowane ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

pdo/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi