Strona główna Aktualności
Technologie

Wrocław/ Ruszyły prace nad Atlasem Zasobów Otwartej Nauki

18.04.2017 Technologie

Fot. Fotolia

Dane badawcze, naukowe bazy danych, zdjęcia, nagrania wideo, kolekcje rysunków i szkiców czy próbki glebowe to tylko część obiektów Atlasu Zasobów Otwartej Nauki (AZON). Projekt, który daje dostęp do zasobów w formie cyfrowej, realizują wrocławskie uczelnie.

AZON to internetowa platforma informacyjna, która będzie powszechnie dostępna. Przedsięwzięcie powstaje w ramach projektu Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl w Centrum Wiedzy i Nauki Technicznej (CWiNT) Politechniki Wrocławskiej. Partnerami projektu AZON są inne wrocławskie uczelnie: Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk z Warszawy.

 

Materiały naukowe, które będą udostępniane w ramach AZON, powstały w trakcie badań, działań edukacyjnych i popularyzatorskich. Zbiory będą zintegrowane i przygotowane tak, by łatwo je było przeszukiwać, używać ich i wykorzystywać, np. w nauce czy biznesie.

 

Jak podkreślił kierownik projektu i dyrektor CWiNT dr Waldemar Grzebyk, udostępnienie materiałów naukowych przez badacza to najłatwiejszy sposób prezentacji tematyki, którą się zajmuje. „Takie udostępnienie pozwala przede wszystkim rozwijać działalność badawczą i szukać partnerów na świecie do wspólnych projektów” – powiedział PAP dr Grzebyk.

 

Dodał, że każda uczelnia w Polsce posiada zasoby, które udostępnia na platformach informatycznych. „Nie ma jednak spójnego systemu, w którym można udostępniać zasoby wypracowane w ramach prac naukowo-badawczych czy rozwojowych. Nie ma też zdefiniowanych formatów i sposobów prezentacji otrzymanych wyników” – powiedział kierownik projektu.

 

Właśnie taki spójny system ma oferować AZON.

 

Politechnika Wrocławska na platformie AZON zamierza umieścić m.in. dane badawcze, naukowe bazy danych, materiały e-learningowe, nagrania audycje akademickiego Radia Luz. „Ponadto udostępnimy zasoby Muzeum Politechniki Wrocławskiej, modele 3D, skany zdjęć 360 stopni tych modeli, materiały konferencyjne, publikacje naukowe, raporty i notatki, a także zasoby Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej i bazy dorobku naukowego” – powiedział Wojciech Drzewiński, kierownik odpowiedzialny za udostępnianie zasobu Politechniki Wrocławskiej.

 

Wrocławska Akademia Wychowania Fizycznego zamierza udostępnić zdjęcia, nagrania wideo oraz książki czasopisma i monografie. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu umieści zaś na platformie ponad 7, 3 tys. dokumentów i obiektów. Będzie to m.in.: interaktywna baza działalności badawczej i rozwojowej. Pozostałą część zasobów będą tworzyć: kolekcje makroskopowe, kolekcje obrazów, rysunków i szkiców z architektury, kolekcje okazów roślinnych i zwierzęcych, próbki glebowe.

 

Natomiast Instytut Badań Systemowych PAN z Warszawy chce udostępniać prace doktorskie z lat 1988-2010, które do tej pory nie były dostępne online. Kolekcję stanowią rozprawy obronione przez Radę Naukową IBS PAN w dziedzinie nauk technicznych z automatyki, robotyki oraz informatyki.

 

"Brakuje swobodnego dostępu do treści rozpraw, a umieszczenie ich w AZON-ie niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia ich dostępności dla naukowców, specjalistów i studentów" – powiedziała Dagmara Borkowska z IBS PAN.

 

Ponad 1,8 tys. publikacji w AZON-ie chce umieścić Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Będą to prace wydane w XIX i I poł. XX w. "Wybrane do zdigitalizowania publikacje stanowią dorobek uczonych i pionierów światowej i europejskiej medycyny, profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego” – powiedziała Renata Sławińska z Uniwersytetu Medycznego. Zigitalizowana zostanie także baza preparatów histologicznych, która obejmuje 1,5 tys. przypadków preparowanych różnymi metodami laboratoryjnymi.

 

AZON będzie przystosowany do potrzeb osób niewidzących, niedowidzących i niesłyszących dzięki zastosowaniu m.in. transkrypcji, syntezy mowy, lektora języka migowego czy napisów.

 

Istotnym elementem projektu jest także opracowanie zasad formalno-prawnych związanych z udostępnianiem własności intelektualnej. „Bardzo często mamy wątpliwości, co udostępniać, na jakich zasadach, na jakich licencjach. W tym projekcie postaramy się dokonać analizy, która pomoże twórcom zdecydować, czy i na jakich warunkach mogą udostępniać wytworzone zasoby w ramach swojej pracy” – tłumaczył dr Grzebyk.

 

Materiały umieszczone na platformie AZON mają być udostępniane nieodpłatnie. Zasoby naukowe będą umieszczane na platformie sukcesywnie, w pełni będą dostępne we wrześniu 2019 r. Projekt jest finansowane ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

pdo/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi