Strona główna Aktualności
Świat

Kos lubi światła wielkiego miasta

20.04.2017 Świat

Fot. Fotolia

Choć nadmiar związanego z ludzką działalnością światła przeszkadza wielu gatunkowym zwierząt, dla pospolitego w Europie kosa wydaje się on korzystny – informuje „Journal of Avian Biology”.

Tak zwane zanieczyszczenie światłem to wyemitowane w złym kierunku światło, padające nie tylko na chodnik czy ulicę, ale także otoczenie - trawniki, drzewa czy ściany budynków. „Niepotrzebne” światło reklam świetlnych, lamp ulicznych bez kloszy czy reflektorów oświetlających zabytki jest rozpraszane w atmosferze, co powoduje jej „świecenie”, tak zwaną łunę miejską. W efekcie w centrach miast jedynym widocznym w nocy ciałem niebieskim bywa Księżyc.

 

Wcześniejsze badania wykazały, że zanieczyszczenie światłem może zaburzać migrację i proces reprodukcyjny ptaków, wpływać niekorzystnie na zachowanie nietoperzy czy populację owadów. Całonocne oświetlenie zaburza ludzki rytm dobowy, co może powodować lub nasilać choroby cywilizacyjne.

 

Jak jednak wykazały badania dr Anji Russ z Centrum Badania Środowiska imienia Helmholtza w Lipsku, kosy zwyczajne (Turdus merula) wybierają na gniazda miejsca w pobliżu ulicznych świateł i świetnie się tam czują. W jasno oświetlonych miejscach składają jaja o tydzień wcześniej, niż kosy żyjące w ciemnym lesie, i mają większe szanse na wychowanie piskląt. Jak przypuszcza badaczka, dobrze oświetlone otoczenie może chronić ptaki przed nietolerującymi nadmiaru światła drapieżnikami.

 

Kos zwyczajny jest gatunkiem leśnym, jednak z łatwością przystosował się do życia w mieście. Wiadomo, że na terenie Niemiec kosy gnieżdżą się w miastach co najmniej od dwustu lat.

 

Dalsze badania mają wyjaśnić, czy to na pewno światło jest czynnikiem sprzyjającym kosom. Naukowcy chcą zatem rozjaśnić leśne miejsca lęgowe, zaś miejskie pogrążyć w ciemności.

 

Nie ma natomiast wątpliwości, że ptakom i ludziom szkodzi hałas. Przeprowadzone w Belo Horizonte (Brazylia) badania Viniciusa Goularta z brytyjskiego University of Salford wykazały, że hałas zmniejsza liczebność i różnorodność gatunków ptaków występujących w miejskich parkach. Dźwięki pozwalają ptakom zarówno komunikować się, jak i znajdować pożywienie. (PAP)

 

pmw/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi