23.05.2018
PL EN
18.04.2017 aktualizacja 18.04.2017

Wydział Farmaceutyczny SUM ma już 45 lat

Ponad 1400 studentów, 200 pracowników i 7,3 tys. absolwentów – to bilans działania Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, który świętuje właśnie 45-lecie.

Jeden z największych obecnie wydziałów farmaceutycznych w kraju początkowo mieścił się w Zabrzu-Rokitnicy. Jak przypomniała rzeczniczka prasowa uczelni Agata Kalafarska, jego powstanie było odpowiedzią na dramatyczny brak wykwalifikowanych farmaceutów, z jakim borykały się ówczesne województwa katowickie i opolskie. Uniemożliwiało to rozwój sieci aptecznej i zaspokojenie potrzeb mieszkańców tych regionów w zakresie opieki farmaceutycznej. W pierwszym roku akademickim swojej działalności – 1971-1972 - wydział kształcił 40 osób na kierunku farmacja.

Obecnie prowadzi cztery kierunki: farmację, analitykę medyczną, biotechnologię i kosmetologię. W 1973 r. przeniósł się z Zabrza do Sosnowca. Dziś ma do dyspozycji nowoczesny i przestronny kampus oraz centrum dydaktyczne.

W najbliższy piątek, 21 kwietnia, wydział będzie świętował 45-lecie swojego powstania. Z tej okazji w Sosnowcu odbędzie się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Postępy w diagnostyce laboratoryjnej i farmakoterapii”.

Śląski Uniwersytet Medyczny kształci obecnie ok. 10 tys. studentów na kierunkach lekarskich, farmacji, analityki medycznej, biotechnologii, kosmetologii, zdrowia publicznego, pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, ma też certyfikat Departamentu Edukacji Stanów Zjednoczonych na kształcenie w języku angielskim prowadzone od 1996 r. na kierunku lekarskim w Katowicach.(PAP)

lun/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018