Strona główna Aktualności

Strona przedstawiająca polskie badania przy najstarszej piramidzie Egiptu

18.04.2017 Archeologia, Popularyzacja nauki

Ogólny widok terenu wykopalisk po wschodniej stronie Suchej Fosy. Fot. Jarosław Dąbrowski/PCMA

Pięknie zdobione grobowce wielmożów sprzed ponad 4 tys. lat, setki mumii i sarkofagów odkrył m.in. do tej pory zespół archeologów pracujących w sąsiedztwie najstarszej egipskiej piramidy na nekropolii w Sakkarze w północnym Egipcie. W internecie ruszyła strona internetowa Polsko-Egipskiej Misji Archeologicznej Sakkara.

"Strona jest adresowana do wszystkich zainteresowanych pracami misji - zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów; ma informować o naszej działalności, ale nie zastępować naukowych publikacji" - poinformował PAP dr hab. Kamil O. Kuraszkiewicz z Zakładu Egiptologii Wydziału Orientalistycznego UW, kierownik ekspedycji Sakkara, która działa pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

 

Kuraszkiewicz zastrzega, że witryna jest ciągle rozbudowywana, ale już teraz można poznać dotychczasowe wyniki wykopalisk i odkrycia. Naukowiec zapowiada, że planowane jest również umieszczanie na stronie filmów obrazujących prace wykopaliskowe. Już teraz wszyscy zainteresowania mogą zapoznać się z wszechstronnym spisem publikacji - artykułów i książek - na temat prac misji. Niektóre z nich można pobrać bezpłatnie w formie elektronicznej.

 

Wykopaliska na zachód od piramidy w Sakkarze zapoczątkował prof. Karol Myśliwiec ponad 20 lat temu. Do tej pory archeologom udało się ustalić, że na zachód od kompleksu grobowego piramidy schodkowej Dżesera znajdowały się dwie nekropole - pierwsza należy do wielmożów z VI dynastii (2345-2118 lat p.n.e.) i składa się przede wszystkim z mastab, czyli konstrukcji grobowych wykonanych z cegieł mułowych w kształcie ściętego ostrosłupa na prostokątnym planie oraz grobowców wykutych w skale. Jeden z grobowców został wykonany dla Merefnebefa, wysokiego dostojnika królewskiego. Szczególną uwagę zwracają malowidła i reliefy z kaplicy grobowej, które konserwują polscy naukowcy.

 

Powyżej starszej nekropolii archeolodzy natknęli się na obszerny cmentarz z czasów ptolemejskich (332-30 lat p.n.e.). Złożono tam kilkaset mumii należących do zwykłych ludzi. Dzięki analizie kości możliwe stało ustalenie m.in. stanu zdrowia ówcześnie żyjących dzieci.

 

Archeolodzy właśnie szykują się do kolejnego sezonu badawczego, który ma rozpocząć się 20 kwietnia. Kampania potrwa do 19 maja. Kierownik misji zapowiada, że na stronie internetowej zamieszczane będą również aktualności z życia ekspedycji badawczej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Tagi: sakkara

Prace przy zachodnim brzegu Suchej Fosy w kampanii w 2015. Ten teren będzie przedmiotem działań Polaków w 2017 roku. Fot. Jarosław Dąbrowski/PCMA

Prace przy zachodnim brzegu Suchej Fosy w kampanii w 2015. Ten teren będzie przedmiotem działań Polaków w 2017 roku. Fot. K. Kuraszkiewicz/PCMA

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi