Strona główna Aktualności
Świat

Jeżowiec broni się chmarą jadowitych szczęk

21.04.2017 Świat

Fot. Fotolia

Gryzące, jadowite pedicellaria pozwalają jeżowcom bronić się przed atakami drapieżników - informuje pismo “The American Naturalist”.

Jeżowiec Tripneustes gratilla, czasem nazywany „morskim jajem”, dorasta do średnicy 10 centymetrów i ma od 5 do 10 podwójnych rzędów białych i czerwonych lub pomarańczowych kolców, oddzielonych od siebie przerwami koloru czerwonego, fioletowego, białego lub czarnego. Spotykany jest na rafach koralowych i podwodnych łąkach u wybrzeży południowej i zachodniej Afryki, na Indopacyfiku, Morzu Czerwonym i Hawajach. Żywią się nim ryby i ośmiornice, jest też jadany przez ludzi. Bywa hodowany w morskich akwariach, które skutecznie oczyszcza z glonów.

 

Oprócz raczej krótkich kolców pokrywających twardy wapienny pancerzyk, jeżowiec broni się przed drapieżnikami także w inny sposób – za pomocą setek pedicellariów, znajdujących się pomiędzy kolcami rurkowatych wyrostków. Są zakończone czymś w rodzaju jadowitych, trójdzielnych szczęk.

 

Pedicellaria są w stanie "gryźć" i uwalniać truciznę, nawet kiedy są oddzielone od ciała jeżowca. To autonomiczne zachowanie sprawiło, że naukowcy początkowo uważali je za pasożyty. Jak zaobserwowała Hannah Sheppard-Brennand z Southern Cross University (Nowa Południowa Walia, Australia), zaatakowany jeżowiec uwalnia same szczęki tworząc jadowicie kąsającą chmurę w otaczającej go wodzie. Odtworzenia przez jeżowca pedicullariów zajmuje 40 do 50 dni, jest ich jednak dużo, a jeżowce uwalniają tylko niewielką ich część podczas każdego ataku drapieżnika. Prowokowane przez naukowców lekkim szturchaniem wyrzucały dziesiątki tych wyrostków.

 

Ryby, którym podano pokarm z dodatkiem pedicellariów, nie chciały go jeść – ani w warunkach laboratoryjnych, ani podczas testów w środowisku naturalnym. Kluczowe znaczenie wydaje się tu mieć jad: gdy go usunięto namaczając pedicellaria w alkoholu, ich obecność była znacznie mniej zniechęcająca.(PAP)

 

pmw/ agt/

Tagi: jeżowiec , obrona
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury

Przystanek Woodstock, Mazurska Noc Kabaretowa i portal Wizaż.pl - choć wydaje się, że rzeczy tych nie łączy absolutnie nic, każda jest wyrazem życia kulturalnego współczesnych Polaków. Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki zapraszają czytelników do wspólnej refleksji nad różnymi, częstokroć skrajnie odmiennymi, sposobami uczestnictwa we współczesnej kulturze.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka nie buduje mostów nad przepaściami myśli, lecz po prostu stoi jako tablica ostrzegawcza.  Karl Kraus
Karl Kraus

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi