Strona główna Aktualności
Historia i kultura

"The" czy "a"? - bardzo kłopotliwe rodzajniki

23.04.2017 Historia i kultura

Fot. Fotolia

Dlaczego mamy tak duże trudności z poprawnym używaniem rodzajników określonych i nieokreślonych w językach anglosaskich? Nawet bardzo zaawansowani polscy uczniowie, którzy znają reguły, nie potrafią przełożyć ich na praktykę. Chce to wyjaśnić dr Albertyna Wanda Paciorek z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Badaniom porównawczym zostaną poddane osoby dorosłe posługujące się od urodzenia językiem polskim, angielskim i norweskim. Analizy pokażą, jak mimowolnie przyswajamy sobie "określoność". Poprzez badanie procesów mimowolnych, nieświadomych, naukowcy chcą lepiej zrozumieć, dlaczego proces przyswajania języka obcego tak różni się od nauki pierwszego języka.

 

Istnieje kilka teorii, które mogą tłumaczyć przyczyny naszych trudności. Po pierwsze, decydujący może być wpływ pierwszego języka - zatem w tym wypadku kłopoty mogą brać się z faktu, że język polski w żaden sposób nie markuje określoności. Rolę tego czynnika podkreślają lingwistyczne teorie generatywne, skupiające się na uwarunkowaniach biologicznych.

 

Z kolei psychologiczne teorie emergentne traktują przyswajanie języka w kategoriach uczenia statystycznego. Zgodnie z nimi rodzajniki nie są percepcyjnie zauważalne, wyróżniające się. System z podwójnym oznaczaniem określoności, rodzajnikiem i przyrostkiem, jaki występuje m.in. w norweskim, może okazać się łatwiejszy do przyswojenia, niż angielski system tylko z rodzajnikami.

 

W ramach swoich badań dr Paciorek będzie się zajmować procesami ukrytego (mimowolnego) uczenia się, tzn. zachodzącymi bez intencji nauczenia się czegoś konkretnego i bez świadomości tego, co akurat jest przyswajane - zapowiada w opisie projektu. Według niej skupienie się na procesach ukrytych umożliwia poznanie tego, co uczestnicy eksperymentów sobie przyswoili - zamiast tego, czy wymyślili reguły, które chwilowo świadomie zastosowali.

 

Eksperymenty zostaną przeprowadzone zdalnie, przez internet. Badanym zostaną przedstawione "pół-sztuczne" języki, to znaczy naturalne języki zmodyfikowane przez dodanie nowych markerów określoności: rodzajników lub przyrostków. Oznaczenia będą albo pojedyncze - jak to ma miejsce w angielskim, albo podwójne - jak w norweskim.

 

"W językoznawstwie stosowanym dotychczas badano przede wszystkim procesy świadomego uczenia, jak na przykład podczas uczenia się przed sprawdzianem. Wiedza świadoma i nieświadoma różnią się jednak od siebie, i to właśnie nieświadoma stanowi podłoże naszego języka ojczystego" - tłumaczy dr Paciorek. Badaczka chce ustalić, w jakim stopniu podobne procesy mają miejsce w przyswajaniu języka obcego.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kol/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 1
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Geniusz po godzinach Geniusz po godzinach

Albert Einstein był geniuszem nauki - znanym i uwielbianym do tego stopnia, że stał się ikoną popkultury. Mogę się jednak założyć, że oprócz garści "najgrubszych" faktów przeciętny Polak wie o nim skrajnie niewiele. Książka "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala skutecznie zwalczyć tę niewiedzę.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi