Strona główna Aktualności
Uczelnie

Gowin: humanistyka dotknięta kryzysem; resort nauki próbuje temu zaradzić

20.04.2017 Uczelnie

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/ Michał Szalast 26.01.2017

W ostatnich latach humanistyka została zepchnięta na bok i zdeprecjonowana. Dlatego resort nauki podjął się działań, które mają temu zjawisku zaradzić, m.in. uruchamiając nowy program w ramach NCBR - powiedział w czwartek w Warszawie wicepremier Jarosław Gowin.

Kryzys humanistyki w Polsce trwa od lat - podkreślił na czwartkowej konferencji "Po co promować nauki humanistyczne i społeczne?" szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jak dodał, kryzys jest związany m.in. z przekierowaniem nakładów finansowych przeznaczonych na nauki społeczne i humanistyczne "ku tym, które wydają się w ocenie współczesnego człowieka naukami użytecznymi i przydatnymi" - czyli naukom ścisłym i technicznym. Ocenił, że humanistyka w poprzednich latach była "zepchnięta nieco na bok, zdeprecjonowana".

 

"Staramy się obecnie nieco to równoważyć" - zapewnił minister. Wśród wymienionych przez niego rozwiązań jest Narodowy Program Rozwoju Humanistyki w nowym kształcie.

 

Gowin poinformował też, że jego ministerstwo przeznaczyło dodatkowe środki budżetowe dla Narodowego Centrum Nauki - na konkursy w dziedzinie humanistyki. Zapowiedział też uruchomienie, najpóźniej w czerwcu, nowego programu w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Adresatami programu będą również przedstawiciele nauk humanistycznych i społecznych.

 

Gowin zaznaczył, że humanistyka jest obszarem ważnym dla resortu nauki. Przypomniał, że w cyklu konferencji poprzedzających Narodowy Kongres Nauki humanistyka i nauki społeczne są jedynym obszarem, którym poświęcono oddzielne spotkanie.

 

"Wśród Polaków powszechne jest przekonanie, że studia humanistyczne są niepraktyczne. Badania rynku pracy wcale tego nie potwierdzają" - zauważył wicepremier, powołując się na wyniki badań ekonomicznych losów absolwentów. Zwrócił uwagę, że wśród pracodawców narasta potrzeba zatrudniania pracowników o możliwie szerokich horyzontach i wyposażonych w kompetencje miękkie.

 

"Nie ma bynajmniej problemu ze znalezieniem dobrej pracy dla dobrych humanistów. Ważne jest, żebyśmy kształcili humanistów na poziomie naprawdę wysokim" - zaznaczył.

 

Za przeszkodę w tym zakresie Gowin uznał masowe kształcenie studentów. Jak przypomniał, na kierunkach humanistycznych i społecznych studiuje w Polsce ponad połowa studentów; odpowiednio wielu kształci się też doktorantów.

 

"Humanistyka ma sens i jest bardzo potrzebna. Powinna mieć charakter naprawdę elitarny" - zastrzegł minister. Zaznaczył, że masowość kształcenia "staje się pułapką", co szczególnie dotyczy kierunków humanistycznych.

 

Minister nauki uznał, że polska gospodarka będzie naprawdę innowacyjna tylko wtedy, jeśli nauki ściśle i technologiczne "opierać się będą na tkance kulturowej tworzonej przez nauki humanistyczne i społeczne".

 

Czwartkową konferencję zorganizowano w ramach projektu "Humanistyka ma przyszłość", realizowanego przez Akademię Ignatianum w Krakowie, będącego częścią programu Dialog.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 2
Skomentuj Zobacz wszystkie   Dyskutuj na forum

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii. Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->